Jakie akcesoria do ekspresów warto mieć w swojej kuchni?

Ekspres do kawy to dzisiaj nieodłączne urządzenie każdej kuchni i biura. Uwielbiamy kawę o każdej porze dnia i nocy – do śniadania, obiadu, deseru, a w ekstremalnych przypadkach nawet kolacji. Kupując odpowiednie urządzenie warto jednak wyposażyć się we właściwe akcesoria do ekspresów. Na co należy postawić? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Photo by Marta Dzedyshko from Pexels

Filtr do wody

Ekspresy do kawy posiadają najczęściej dość duże pojemniki na wodę. Stamtąd woda jest pobierana przy użyciu specjalnego wężyka, podgrzewana i przepuszczana pod ciśnieniem przez zmielone ziarna kawy. To powoduje, że nasza kawa jest tak pyszna i aromatyczna. No ale kiepskiej jakości woda może zmienić smak kawy, a nawet spowodować, że nie będzie ona nadawała się do picia. Jak wiadomo natomiast, woda, która dłużej stoi w pojemniku robi się gęsta i zaczyna osadzać się na ściankach. Wystarczy zaobserwować wodę, nalewaną do kwiatów, aby dowiedzieć się, w czym rzecz. Właśnie dlatego każdemu kawoszowi przydadzą się akcesoria do ekspresów w postaci filtrów do wody. Taki filtr montuje się w zbiorniku. Zadba on o czystość i przejrzystość wody, a jednocześnie odpowiedni smak przyrządzanej kawy.

 

Odkamieniacz

Ekspresy ciśnieniowe wymagają również odpowiedniego czyszczenia i konserwacji. Ważne jest nie tylko codzienne opróżnianie pojemnika z fusami oraz tacki, w której gromadzi się woda. Istotne jest również okresowe, solidniejsze czyszczenie urządzenia. Do tej czynności również przydadzą się dodatkowe akcesoria do ekspresów. Kluczowy jest w tym zakresie odkamieniacz. W większości gospodarstw domowych mamy bowiem twardą wodę. Ten problem jest szczególnie widoczny w dużych miastach. Jeżeli kiedykolwiek spoglądałeś do swojego czajnika elektrycznego, to wiesz o czym mowa. Można go czyścić raz w tygodniu, a kamień i tak będzie się osadzał na ściankach. Podobnie jest z ekspresem do kawy. Regularne czyszczenie go specjalnym odkamieniaczem jest niezwykle ważne, bo poprawia smak kawy, a jednocześnie dba o niezawodne działanie urządzenia.

 

Pojemnik na mleko

Fanom cappuccino, latte, flat white i innych odmian kawy z mlekiem przydadzą się również akcesoria do ekspresów w postaci pojemników na mleko. Niektóre modele ekspresów posiadają wbudowane pojemniki, które można z powodzeniem przyłączać i odłączać od urządzenia, by na przykład dolać mleka albo schować całość do lodówki. Inne ekspresy potrzebują jednak specjalnego pojemnika do spieniania. Najlepiej sprawdzają się metalowe modele, które zadbają o sztywność pianki i właściwą temperaturę mleka. Takie akcesoria pomogą przyrządzić pyszną, białą kawę na różne sposoby.