Jaki wybrać chlebak drewniany, plastikowy, a może metalowy?

Chlebaki drewniane czy też te wykonane z innych materiałów to standard w polskich Kuchniach. Bez problemu można dopasować ten idealny do stylu wnętrza, swoich potrzeb oraz oczywiście wymagań, jakie stawiamy przed produktami, w których przechowuje się jedzenie. Warto pamiętać, że chlebak plastikowy czy metalowy musi być produkowany z trwałych materiałów. Poza tym powinien zapewnić optymalną cyrkulację powietrza i być po prostu ładny i praktyczny. Dlatego właśnie tak dużo uwagi poświęca się wyborowi tego idealnego, a producenci zaskakują designerskimi rozwiązaniami.

Ponadczasowe chlebaki drewniane

Z pewnością w wielu kuchniach podstawą aranżacji będą chlebaki drewniane. Nie tylko się świetnie prezentują na plakatach czy kredensach, ale zapewniają optymalne warunki do przechowywania pieczywa. Przede wszystkim są pojemne, zapewniają optymalne warunki takie jak wilgoć czy temperatura otoczenia oraz cyrkulację powietrza. Chlebaki mają tę zaletę, że chleb czy bułki ani szybko nie wysychają, ani nie pleśnieją. Poza tym są dostępne w atrakcyjnej cenie i bez problemu można znaleźć dodatek do nowoczesnej, klasycznej czy stylizowanej kuchni. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że ten materiał nie nadaje się do mycia pod bieżącą wodą i nie wolno używać przy nim silnych detergentów. Z czasem traci swoją naturalną barwę, a szczeliny mogą być trudne do wyczyszczenia.

Gdzie sprawdzą się chlebaki bambusowe?

Ciekawym wariantem są chlebaki bambusowe. To naturalne tworzywa utrzymuje wewnątrz stałą temperaturę, a także zapobiega dostawaniu się wilgoci do środka. Tym samym pieczywo pozostaje świeże na dłużej. Z drugiej strony chlebak bambusowy dłużej będzie świetnie wyglądać i jest odporny na zniekształcenia oraz zarysowania. Łatwo się też go czyści. Niestety jest dość drogi w porównaniu do innych tego typu gadżetów kuchennych.

Hitem w nowoczesnych kuchniach są natomiast chlebaki metalowe. Dostępne są w wersji matowej, półmatowej oraz na wysoki połysk oraz oczywiście w wielu wariantach kolorystycznych. Klienci chętnie decydują się na pojemniki ze stali nierdzewnej, która świetnie się prezentuje. Poza tym chlebaki metalowe często są uzupełnione plastikowymi czy drewnianymi elementami, które maskują ostre krawędzie i dodają wyjątkowego stylu. Ten rodzaj pojemników jest odporny na zniszczenie, a do czyszczenia i pielęgnacji można używać specjalnych środków. Dzięki temu nie uszkodzi się specjalnej warstwy. Trzeba też pamiętać, że chlebak metalowy będzie się szybko nagrzewać.

Tanie i popularne chlebaki plastikowe

W wielu domach królują w dalszym ciągu chlebaki plastikowe do przechowywania pieczywa. Są tanie, praktyczne i łatwe w czyszczeniu. Zawdzięczają to dużej odporności na detergenty. Z drugiej strony warto pamiętać, że tego typu pojemniki są szczelne, więc nie zapewnią zapewniają wystarczającej cyrkulacji powietrza. Klienci chętnie sięgają po chlebaki ceramiczne oraz designerskie opcje idealnie wpisujące się chociażby w aranżacje w stylu vintage. Takie opcje pokazują, że dodatki nie muszą być tylko praktyczne, ale mogą stać się ważną ozdobą przestrzeni, w której przygotowuje się jedzenie. Dlatego, gdy zastanawiamy się, jaki chlebak wybrać, powinniśmy koncentrować się na własnych potrzebach i guście. Z drugiej strony użyte materiały oraz kształt pojemnika sprawią, że pieczywo dłużej pozostaje świeże, a tym samym radość z kolejnych posiłków jeszcze większa. Niezmiennie więc także w tym segmencie rynku panuje bardzo duża różnorodność, a chlebaki różnią się materiałami, z jakich są wykonane, kształtem, kolorem, sposobem otwierania oraz wykończeniem.