Jak radzić sobie ze znużeniem?

Sekretem do bycia zadowolonym z życia człowiekiem, który jest pełny energii jest umiejętność radzenia sobie ze zmęczeniem. Konieczna jest także zdolność odróżnienia chwilowego spadku sił witalnych od depresji oraz zwykłego lenistwa. Tak naprawdę zmęczenie jest możliwe do pokonania poprzez zastosowanie kilku prostych sposobów i preparatów (np. żelazo w płynie). W jaki sposób najskuteczniej pozbyć się zmęczenia?

Zmęczenie – ogólna charakterystyka

Zmęczenie bardzo często jest trudnym do pokonania zjawiskiem, ponieważ jest dość niejednoznacznym sygnałem spadku kondycji naszego organizmu. Dzieli się ono na zmęczenie fizyczne, psychiczne, będące symptomem choroby lub po prostu braku satysfakcji z życia. Zmęczenie bardzo często mylone jest z lenistwem, niechęcią do wykonania jakiejś czynności lub apatią. Bardzo często łagodne stany depresyjne traktowane są jako zwykłe zmęczenie. W momencie braku skuteczności podanych poniżej metod, należy zastanowić się, czy coś innego nie wywołuje poczucia braku sił, apatii i niechęci. Czasem może okazać się niezbędna specjalistyczna pomoc. Nie należy jednak mylić uczuć opisanych powyżej jako objawy zmęczenia ze stanem jaki pojawia się po dużej aktywności fizycznej czy ciężkiej pracy

 

Zmęczenie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Do głównych przyczyn zmęczenia zaliczane są:

  • Zmiany pogody, jesień, ochłodzenie – niestety na pogodę nie ma się wpływu, można jedynie zmienić do niej nastawienie. Okres jesienno-zimowy cechuje się małą ilością słońca, deszczami i skokami ciśnienia. Wszystkie te czynniki niekorzystnie wpływają na ogólne samopoczucie. Warto doszukać się pozytywnych aspektów tego czasu, aby nadać mu trochę przyjemności.
  • Niedobór jednego lub kilku składników odżywczych w diecie – jest to bardzo częsty powód przewlekłego zmęczenia. W momencie niedoboru jakiegoś niezbędnego pierwiastka, organizm zaczyna szwankować. Bardzo często spowodowane jest to ujmowane w kontekście żelaza, magnezu, potasu czy witamin. Można spożywać suplementy które uzupełnią ten niedobór, jak np. żelazo w płynie.
  • Brak pasji, radości oraz robienie czegoś, co nie sprawia przyjemności – są to bardzo popularne czynniki prowadzące do pojawienia się zmęczenia. Czasami, aby wyeliminować je należy zdecydować się na dokonanie dość poważnych kroków, jak np. zmiana pracy. Czasem należy wybrać pomiędzy wysokim wynagrodzeniem a zdrowiem. W przypadku braku radości z robienia czegoś, należy znaleźć jakieś hobby, które dostarczy dużej dawki przyjemności. Doskonale w tym przypadku sprawdzi się aktywność fizyczna.
  • Brak przyjaciół – czasem w wyniki braku czasu ogranicza się czas dla osób, przy których jest się szczęśliwym. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie kontakty międzyludzkie nie raz poprawiają samopoczucie i sprawiają, iż życie jest łatwiejsze.