Jak poprawnie przeprowadzić detoks organizmu?

Detoksykacja organizmu, zwana również oczyszczaniem, oparta jest o usunięcie z niego metali ciężkich oraz najróżniejszych substancji toksycznych, a także nadmiaru produktów powstałych w wyniku procesu przemiany materii. Taki proces jest wspierany przez dietę bogatą przede wszystkim w błonnik, w której występują takie produkty jak między innymi aloes do picia. W jaki sposób właściwie oczyścić organizm z toksyn?

Oczyszczenie organizmu z toksyn

Oczyszczenie organizmu opiera się przede wszystkim o eliminacje z organizmu nagromadzonych toksyn. Podstawą diety są świeże warzywa oraz niegazowana woda mineralna. Bardzo dobrze sprawdzają się również ziołowe napary. Detoks przeprowadzony we właściwy sposób przywraca energię oraz wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie wszystkich układów w organizmie człowieka.

Do procesu detoksykacji należy się odpowiednio przygotować. Trzy dni przed rozpoczęciem oczyszczenia organizmu należy zrezygnować z kofeiny, alkoholu, białej mąki, mleka, czerwonego mięsa, jajek oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Przygotowanie do detoksu łagodzi jego objawy i oddziałuje na usprawnienie całego procesu.

Oczyszczanie organizmu – dieta

Proces oczyszczenia organizmu powinien być wspierany przez właściwy plan żywieniowy. Najbardziej optymalna jest dieta urozmaicona, która trwa około 14 dni. W pierwszych dniach zaleca się jeść surowe lub gotowane warzywa i owoce oraz pic wyciskane soki warzywne i owocowe. Kolejno w czwartym dniu detoksu, dietę należy wzbogacić o fermentowane produkty mleczne. Szósty dzień to właściwy czas na wdrożenie dzikiego ryżu, płatki oraz grube kasze. Dwa dni później do planu żywieniowego wprowadza się biały chudy ser, a dziesiątego dnia oczyszczania organizmu dodaje się gotowane ryby, zaś 12 chude mięso drobiowe.

Popularną dietą wspierającą oczyszczanie organizmu jest dieta sokowa. Cechuje się ona tym, że przez dwa tygodnie je się lekkostrawne posiłki i wypija około 0,5-1 litra świeżo wyciśniętych soków z owoców i warzyw (np. aloes do picia).

Popularna jest również dieta jabłkowa, która polega na tym, iż przez pierwsze 1-2 dni zaleca się jeść tylko jabłka. Zawarte w nich pektyny oczyszczają układ pokarmowy z resztek. Dieta oparta jest również o zieloną herbatę, sok jabłkowy i jabłkową herbatę.

Dieta koktajlowa to dieta trwająca dwa tygodnie i bazuje ona na wpijaniu trzech szklanek koktajli z kefiru i owoców każdego dnia. Podczas tej diety powinno się spożywać produkty zbożowe i ewentualnie chude mięso.