Czy do twarzy powinniśmy używać specjalnego żelu?

Żel do twarzy o charakterze oczyszczającym to jeden z niezbędnych kosmetyków do pielęgnacji skóry. To dzięki niemu skóra wygląda na zdrową i właśnie taka jest. Jednak, aby żel do twarzy był naprawdę skuteczny, musi on zawierać określone składniki. Na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu takiego kosmetyku?

 

Oczyszczający żel do twarzy – ogólna charakterystyka

Sklepy kosmetyczne, drogerie, a nawet apteki posiadają wiele różnego rodzaju żeli do mycia twarzy. Każdy z nich jest przeznaczony do innego typu skóry twarzy, a także zalecany do stosowania przy odmiennych dolegliwościach, schorzeniach i problemach skórnych. To właśnie w związku z powyższym, żel do twarzy powinien być wybierany świadomie, nigdy przypadkiem. Źle dopasowany produkt może negatywnie wpłynąć na kondycję skóry, zaostrzyć jej problematykę oraz utrudnić leczenie różnych chorób, np. trądziku, atopowego zapalenia skóry (AZS) czy łuszczycy. Tak więc, pierwszym wyznacznikiem w trakcie wyboru żelu do twarzy powinno być jego przeznaczenie – czyli to, ale jakiego typy skóry jest on dedykowany (skóra normalna, tłusta, sucha czy mieszana). Za kolejny krok uważa się przeanalizowanie składu preparatu do mycia twarzy.

 

Co powinien zawierać dobry żel do mycia twarzy?

Głównym zadaniem żelu do twarzy o charakterze oczyszczającym jest likwidacja zanieczyszczeń i sebum z powierzchni twarzy. W tym właśnie celu, produkt do twarzy powinien zawierać składniki myjące. Takimi substancjami obecnymi w żelach myjących są m.in.: Hexylene Glycol, Coco-Betaine, Cocamidopropyl Betaine, Cocamide DEA oraz składniki z grupy Glucoside.

W trakcie wyboru żelu do twarzy, zaleca się zwrócić uwagę na obecność kwasów. W zależności od tego jaki rodzaj kwasu jest zawarty w produkcie, będzie on wykazywał odmienne właściwości i zastosowanie, a także będzie dedykowany do innego typu skóry. Do najpopularniejszych kwasów, jakie są stosowane w żelach myjących, zaliczane są:

  • Capryloyl Salicylic Acid o właściwościach złuszczających, antyseptycznych i przeciwzapalnych;
  • Glycolic Acid o właściwościach nawilżających (stężenie 15%-owe), złuszczających (stężenie70 %-owe) i regenerujęcych naskórek (stężenie 30%-owe);
  • Citric Acid o właściwościach rozjaśniających przebarwienia skórne i wyrównujących koloryt skóry;
  • Salicylic Acid cechujący się działaniem przyspieszajacym gojenie ran i przeciwzapalnym.

Regularne mycie twarzy jest niezbędne do zachowania zdrowego i pięknego wyglądu, jednak częsty kontakt skóry z wodą może ją podrażnić i wysuszyć. Z tego właśnie względu w trakcie wyboru żelu oczyszczającego do twarzy warto szukać w nim składników nawilżających i wiążących wodę, które często nazywane są substancjami higroskopijnymi i humektantami. To właśnie one sprawiają, że skóra jest odporna na wysuszenie i inne objawy takie jak: kłucie, łuszczenie pieczenie czy świąd.