Kredyt na samochód – podstawowe informacje dla zainteresowanych

Kredyt na samochód to popularny sposób na kupno nowego auta. Co musisz wiedzieć przed zaciągnięciem takiego zobowiązania i o czym należy pamiętać przy wyborze oferty kredytowej?

Happy young man with blue shirt and tie getting out of car in town.

Jak kupić nowy samochód?

Kupno pojazdu to marzenie wielu osób, które jednak jest w zasięgu ręki i to znacznie częściej niż mogłoby się wydawać. Nie zawsze przecież auto kupuje się bezpośrednio za gotówkę z własnych oszczędności – na pomoc osobom, które nie zgromadziły odpowiednich środków, przychodzą instytucje takie jak banki. Aby uzyskać niezbędne finanse, możesz zdecydować się na kredyt na samochód. To proste rozwiązanie, które pozwoli ci już wkrótce wymienić dotychczasowe auto na nowe, które spełni wszystkie twoje wymagania.

 

Kredyt na samochód czy kredyt gotówkowy?

Decydując się na pomoc finansową ze strony banku, masz do swojej dyspozycji co najmniej dwa rozwiązania – chodzi tu oczywiście o kredyt na samochód oraz kredyt gotówkowy. Pierwszy z wymienionych sposobów jest częściej polecany przez ekspertów, gdyż oferuje kredytobiorcy korzystniejsze warunki zaciągnięcia i spłaty pożyczki. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że przy kredycie na samochód zazwyczaj trzeba podać konkretny model auta, co uniemożliwia późniejszą zmianę decyzji dotyczącą zakupu. Dzieje się tak dlatego, iż bank traktuje pojazd jako naturalny zastaw pożyczki, czasem nawet jest jego współwłaścicielem do czasu całkowitej spłaty kredytu. Nie traktuj jednak tego jako wady – jeśli weźmiesz kredyt adekwatny do możliwości finansowych, bez trudu spłacisz go terminowo, a może nawet przed czasem. Warto dodać, że w przypadku kredytu gotówkowego nie jesteś zobowiązany do przedstawiania celu, na jaki wykorzystasz uzyskane środki.

Nie można również pominąć zalet kredytu samochodowego. Sondując możliwości zaciągnięcia kredytu na samochód, banki z reguły wykazują się wysoką elastycznością dotyczącą niektórych warunków, w tym np. harmonogramu spłat, nierzadko też klienci otrzymują bardzo korzystne oprocentowanie. Dodatkowym atutem kredytu samochodowego jest niewielka ilość formalności, choć należy mieć na uwadze, że wszystko zależy tu od wybranej placówki finansowej czy wysokości zaciąganego zobowiązania.

 

Jak wybrać kredyt na samochód?

Wybierając kredyt na samochód, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę jego rzeczywiste koszty – to one decydują o tym, w jakim stopniu jest tak naprawdę opłacalny. Koszty rzeczywiste zależą natomiast od wielu czynników, takich jak wartości nabywanego pojazdu, wkład własny pożyczkobiorcy, oprocentowanie kredytu itp. Ponadto na wysokość samego zobowiązania wpływają np. ewentualne opłaty przygotowawcze czy wiek pojazdu.

Pamiętaj, aby decyzję o zaciągnięciu kredytu na samochód podejmować rozważnie i rozsądnie. Choć spłata sama w sobie generuje dodatkowe koszty, zawsze można je przecież minimalizować, a dzięki pożyczce szybciej pozwolisz sobie na wymarzone auto. Przed wyborem oferty kredytowej zawsze sprawdź propozycje kilku banków i je porównaj, możesz także skorzystać z wyszukiwarki kredytowej oraz kalkulatora kredytowego. W ten sposób już wkrótce zmienisz swoje auto na nowe.

/artykuł zewnętrzny/