Dlaczego warto pić herbatę z mniszka

Wiele osób nie wie o tym, że mniszek lekarski ma zdrowotne właściwości.

herbata-z-mniszka-lekarskiegoZdrowie z łąki
Lato w pełni, a łąki w rozkwicie. Można na nich znaleźć całe mnóstwo ziół, kwiatów, które mają mnóstwo zdrowotnych właściwości. Pokrzywa oczyszcza organizm, świetnie też działa na wzrost włosów. Rumianek jest zbawienny wobec układu pokarmowego. Szałwia ma właściwości przeciwzapalne. Także traktowany jak ogródkowy chwast, mniszek lekarski, zwany też błędnie mleczem ma lecznicze właściwości. Mlecz jest chwastem, mniszek z kolei, mimo podobnego wyglądu ma zdrowotny wpływ na zdrowie.

Dlaczego warto pić napar z mniszka
Herbata z mniszka to napar, który możemy przygotować samodzielnie w domu. Potrzebny będzie do tego korzeń rośliny. Żeby go nie uszkodzić, najlepiej wykopać, nie wyrywać roślinę. Korzeń należy odpowiednio przygotować – obrać, pokroić, suszyć przez dwa tygodnie. Wtedy można taki korzeń przechowywać dłużej, na zimowe miesiące. Nie ma jednak przeszkód, aby herbatę przygotować od razu po zbiorze. Do zagotowanej wody wystarczy wsypać trochę korzenia, po kilku minutach odstawić z ognia i poczekać około 40 minut, aż napar będzie gotowy. Można też wykorzystać kwiaty mniszka. Zaparzamy je przez 10 minut pod przykryciem.
Dlaczego warto pić herbatę z mniszka? Ma ona działanie oczyszczające i działa moczopędnie, co zapobiega kamicy nerkowej i stanom zapalnym układu moczowego. Herbata z kwiatów mniszka może być pomocna kobietom, które przechodzą trudniej menstruację – uśmierza ból. Ważne jest też, że reguluje cały cykl. Napar przyśpiesza gojenie w stanach zapalnych jamy ustnej, pomaga w chorobach gardła. Mówi się też o pozytywnym oddziaływaniu mniszka w przypadku cukrzycy – napar pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Ponieważ roślina ma dużo wapnia, jej spożywanie ma dobry skutek dla kości, w tym dla zębów, podatnych na odwapnienia. Herbata z mniszka może też uzupełnić dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminę A, tak istotną w procesie prawidłowego widzenia. Naukowcy wspominają też o antynowotworowym działaniu rośliny, ale ta kwestia na razie pozostaje na etapie badań.

Warto sięgnąć po herbatę z mniszka i innych roślin, których pod dostatkiem mamy jeszcze przed nadchodzące tygodnie. Zdrowie czerpmy z natury!