Domowe sposoby na obniżenie cukru

Poziom cukru we krwi obniża się za pomocą leków, ale ważne jest także stosowanie metod naturalnych. Domowe sposoby na obniżenie cukru są bardzo skuteczne i nieskomplikowane.

cukierDlaczego trzeba kontrolować poziom cukru we krwi?

Podwyższony poziom glukozy we krwi wymaga stałej kontroli. Zaniedbanie tej kwestii może w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci. Wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do cukrzycy, która jest chorobą nieuleczalną. Nowoczesne leki na cukrzycę potrafią skutecznie unormować poziom glukozy we krwi, ale nie zawsze ich stosowanie jest konieczne. W stanie przedcukrzycowym wystarczą domowe sposoby, dzięki którym można bardzo skutecznie uregulować poziom cukru we krwi. Sprawdzają się one także w przypadku hiperglikemii u osób chorujących na cukrzycę.

Jak skutecznie obniżyć poziom cukru bez leków?

Naturalnym „lekiem” dla diabetyków oraz osób borykających się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi jest aktywność fizyczna. Regularny, umiarkowany wysiłek fizyczny sprawia, że organizm zużywa cukier, dzięki czemu obniża się jego poziom we krwi. Zaledwie 20-30 minut ćwiczeń dziennie wystarczy, aby cukier utrzymywał się na odpowiednim poziomie. Dodatkową zaletą jest poprawa kondycji i zmniejszenie masy ciała. Aktywność fizyczna jest szczególnie wskazana osobom chorującym na cukrzycę, ponieważ obniża zapotrzebowanie na insulinę.

Bardzo ważne jest również ograniczenie spożycia węglowodanów i zwiększenie spożycia białek. Węglowodany podwyższają stężenie glukozy we krwi, dlatego w miarę możliwości należy je wyeliminować z diety. Białka mają natomiast inne działanie – znacząco ograniczają one przemiany węglowodanów w glukozę, dzięki czemu ułatwiają regulowanie poziomu cukru we krwi. Chcąc obniżyć cukier należy więc zrezygnować ze słodyczy i wprowadzić do diety chude mięso oraz ryby. Ochotę na słodkości można skutecznie zmniejszyć, spożywając zdrowe posiłki co 2-3 godziny. W ten sposób można zapobiec nagłym spadkom cukru we krwi, z powodu których pojawia się ochota na zjedzenie czegoś słodkiego.

W diecie osób mających problem ze zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi powinien się znaleźć cynamon. Przyprawa ta skutecznie reguluje poziom cukru i ma pozytywny wpływ na leczenie cukrzycy, ponieważ zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę.

Sprawdzonym domowym sposobem na podwyższony poziom cukru jest picie naparów z liści morwy białej. Jeszcze lepsze działanie mają suszone owoce morwy białej, ale są one trudno dostępne. Zawarte w morwie garbniki skutecznie ograniczają metabolizm cukrów złożonych, zwłaszcza sacharozy i skrobi, dzięki czemu większość węglowodanów nie zostaje strawiona i wydalana jest wraz z kałem.