Życząc nauczycielom zdrowia!

W piątek 14 października nauczyciele obchodzą swoje święto. Czego życzą im uczniowie? Oczywiście zdrowia, zaraz potem: szczęścia i uśmiechu. A z życzeniami tak bywa, że czasem trzeba im dopomóc.

dzien_nauczycielaZdrowie jest dla wszystkich bezcenne, zaś nauczyciele muszą go mieć tyle, by energii starczyło na trzydziestoosobową grupę wesołych dzieci lub zbuntowanych nastolatków. Niestety, często brakuje czasu, by zadbać o swój organizm. Można jednak bardzo łatwo dostarczyć mu dobrego „paliwa”, na przykład w postaci mleka. Mleko to bowiem produkt najbardziej wszechstronny pod względem zawartości odżywczej i niezbędny składnik codziennej diety człowieka.

Zawiera wysokowartościowe białko, wapń i witaminy z grupy B, a także A, D i E rozpuszczalne w tłuszczach. Ale nie tylko samo mleko jest zdrowe, ale także wszystkie jego przetwory. Polecane są zwłaszcza mleczne produkty fermentowane, czyli jogurty i kefiry. Zawarte w nich kultury bakterii niszczą niepożądaną florę w jelicie grubym  i wpływają korzystnie na odporność organizmu. Maślanka  z kolei, następny smaczny mleczny produkt, zawiera dużo lecytyny i witaminy B,  co ma dobroczynne działanie dla wzmocnienia układu nerwowego.

Wiadomo także, że wapń zawarty w mleku to budulec zębów i kości wzmacniający nasz szkielet i zapobiegający osteoporozie.

Podsumowując: mleko i jego przetwory to czyste źródło zdrowego odżywiania, a wiadomo, że każdy chce być zdrowy, nie tylko w Dniu Nauczyciela, ale każdego dnia. Wznieśmy więc z uczniami toast za naszych wychowawców szklanką zdrowego mleka.

Rozpoczynamy kolejny konkurs organizowany w ramach programu „Mamy kota na punkcie mleka”. Wszystkie szkoły, które uczestniczą w programie, już od 17 października mogą nadsyłać prace konkursowe. Więcej o konkursie na stronie:

http://www.kochammleko.pl/Rusza_konkurs_Wesole_Mleczne_Smakolyki,7145,6834,pl.html

 Uczestnictwo w Konkursie polega na stworzeniu przez Uczestnika przepisu na prostą potrawę w której mleko lub produkty mleczne odgrywają główną rolę. Do przepisu Uczestnik może dodać zdjęcie własnego autorstwa. Do wygrania cenne nagrody!

Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” realizowany jest przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.