Zrób sobie przyjemność w Dniu Czekolady!

Już na samą myśl o niej robi nam się przyjemnie, a co dopiero, gdy jej skosztujemy. O czym mowa? Oczywiście o czekoladzie, która nawet doczekała się swojego dnia. 12 kwietnia obchodzony jest bowiem Dzień Czekolady.

czekoldaWalory smakowe słodkich tabliczek nie budzą wątpliwości. Co jednak zrobić, by Dzień Czekolady godnie uczcić, a nie mieć zbyt dużych „kalorycznych” wyrzutów sumienia? I najlepiej, żeby jednocześnie było bardzo zdrowo. Jest na to sposób, bardzo prosty, tani i zdrowy – domowa czekolada do picia.

Przygotowanie zabierze zaledwie kilka minut. W rondelku podgrzej 120 ml mleka (porcja na kubek czekolady), dodaj połamaną na kostki gorzką czekoladę z dużą zawartością kakao (około pół tabliczki), podgrzewaj delikatnie ciągle mieszając. Po zdjęciu z ognia można dodać kroplę esencji waniliowej oraz przyprawy: szczyptę chili lub cynamonu. Wcześniej można też spienić gotową czekoladę spieniaczem do mleka.

Wielbiciele gęstszych deserów też mogą poszaleć tego dnia. Wystarczy zmniejszyć ilość mleka do 100 ml i dodać ok. 20-30 ml śmietanki  na jedną porcję. I podobnie jak poprzednio: podgrzewamy mleko, wrzucamy czekoladę i gdy ta się rozpuści – dodajemy słodką śmietankę.

Kolejna podpowiedź, czyli przygotowanie czekolady dla dzieci, które uwielbiają „słodkie”.  Wystarczy do mleka dodać czekoladę mleczną i kilka kawałków gorzkiej, o wysokiej zawartości kakao i przygotować, jak w przepisach wyżej. Mamy świetny zdrowy deser. O jakości tego dania nich poświadczy chociażby baza, czyli mleko, które jest cennym źródłem wielu składników mineralnych, takich jak: fosfor, magnes i potas.

Witaminy i substancje mineralne zawarte w mleku zapewniają dobrą funkcję układu nerwowego i wzmacniają odporność organizmu. Wspomagają także procesy widzenia, wpływają korzystnie na stan skóry-  utrzymanie jej  gładkości i zdrowego wyglądu.

Składniki zawarte w mleku pełnią również ważne funkcje w procesach przemiany energii, białka i tłuszczu. Mleko nie posiada  tak zwanych „pustych kalorii”, w związku z tym jego spożywanie pozwala zachować szczupłą sylwetkę.

Jak widać, można spokojnie pozwolić sobie na filiżankę domowej czekolady. Smacznego!

Na stronie kampanii www.kochammleko.pl trwa rekrutacja do mlecznego programu. Jeżeli jeszcze nie macie kota na punkcie mleka? Rejestracja szkoły jest bardzo prosta! Aby przystąpić do programu, wystarczy wejść na stronę i wypełnić deklarację. Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny, jednak ilość materiałów ograniczona.

Kampania jest realizowana przez Polską Izbę Mleka oraz Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Akcja trwa do końca 2016 roku i jest sfinansowana ze środków Funduszu Promocji Mleka.

Szczegółowe informacje na temat realizacji programu znajdują się na stronie www.kochammleko.pl