Zabawki edukacyjne, które rozwijają wyobraźnię dziecka

Rozwijanie wyobraźni dziecka to podstawowy element jego prawidłowego rozwoju. Dzięki rozwijaniu wyobraźni dziecko poznaje otaczający je świat oraz łatwiej mu zrozumieć otoczenie, a także porozumiewać się z innymi. Zaniedbanie rozwoju wyobraźni dziecka może doprowadzić do tego, że będzie ono bojaźliwe, pełne obaw przed tym, co nieznane i nie rozumiejące niektórych zjawisk. Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwy rozwój wyobraźni dziecka. Pomocne mogą się tutaj okazać zabawki edukacyjne, które zapewnią dziecku nie tylko doskonałą zabawę, ale także rozwój wyobraźni. Czym wyróżniają się takie zabawki? Dlaczego są one przydatne? Jakie potrzeby dziecka zaspokajają? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Zwierzęce przytulanki

Warto sięgnąć po różnego rodzaju przytulanki, zwłaszcza te zwierzęce. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o tradycyjnego misia, ale o różnego rodzaju zwierzęta. Dziecko, mające taką przytulankę może poznać rzeczywisty wygląd danego zwierzątka i się z nim oswoić. Posiadanie np. miękkiego pieska spowoduje, że dziecko nie będzie reagowało strachem na prawdziwego psa. Poza tym, taka bawełniana przytulanka może dawać poczucie bezpieczeństwa i wspierać podczas różnych sytuacji.

Szmaciane lalki

Inną ciekawą opcją, wspierającą rozwój wyobraźni u dziecka może być lalka. Jednak warto tutaj sięgnąć po szmacianą lalkę zamiast tradycyjnej. Taka szmaciana lalka jest przyjemniejsza w dotyku i chętniej się ją przytula. Do lalki można zakupić różnego rodzaju ubranka czy inne dodatki garderoby. Przebieranie lalki rozwija zdolności manualne dziecka, a także uczy dokładności i cierpliwości. W ten sposób dziecko nauczy się też odpowiedzialności i troski, kiedy będzie musiało ubrać lalkę np. odpowiednio do pogody.

Zabawa w teatrzyk, czyli pacynki

Pacynki to świetna okazja do stworzenia własnego teatrzyku. Dziecko ćwiczy ruchy ręki, poruszając pacynką w dany sposób. Oprócz tego, dziecko może wchodzić w różne role oraz poznawać zobowiązania ludzi czy zwierząt względem siebie. Dodatkowo, dziecko ma możliwość modulowania tonacji swojego głosu i wydawania różnych odgłosów, przez co kształci się aparat mowy.

Gry edukacyjne

Nie sposób też nie wspomnieć o różnych grach edukacyjnych, które rozwijają wyobraźnię dziecka. Najbardziej powszechną grą są memory. Dzięki tej grze dziecko ćwiczy swoją pamięć oraz zdolność logicznego myślenia. Poza tym, poznaje nowe słowa oraz wygląd nieznanych dotąd obiektów. Inną grą edukacyjną mogą być puzzle. Wykorzystanie tego rodzaju zabawki również dba o logiczne myślenie dziecka, a także o zdolność łączenia elementów w całość i dostrzegania powiązania pomiędzy elementami.

Zabawki edukacyjne, które uczą i bawią

Zabawki edukacyjne, po które warto sięgnąć, powinny spełniać dwa podstawowe wymagania: nauka i zabawa. Żadne dziecko nie będzie chciało „zabawki”, która wcale nie daje przyjemności, tylko wymaga uczenia się. Zaś zabawka, która nie uczy może spowalniać prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego należy pamiętać o tym, aby zabawki edukacyjne spełniały te dwie funkcje. Wtedy i rodzic, i przede wszystkim dziecko będą zadowoleni.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez kalimba.pl – sklep internetowy z edukacyjnymi zabawkami dla dzieci.