A może cytrusy w domu?

Cytrusy to jedne z najpopularniejszych owoców. Chyba każda osoba lubi pomarańcze czy grejpfruty. Kojarzą się one nam z egzotycznymi krajami, ale istnieje również możliwość ich uprawy w domowym salonie. Wbrew pozorom drzewko pomarańczowe nie jest wymagające i zadowoli się standardowymi warunkami. Grejpfrut lub mandarynka wyhodowana własnoręcznie będzie z pewnością smakowała dużo lepiej niż ta kupna w sklepie a możliwość pochwalenia się przed znajomymi owocem naszej pracy bezcenne. Jak zatem rozpocząć hodowla cytrusów w domu ? Czego będziemy potrzebowali i jak przebiega ten proces ? Wszystkie informacje poniżej.

Jakie cytrusy można uprawiać w domu ?

W domu możemy rozpocząć uprawę różnego rodzaju cytrusów. Mogą to być grejpfruty, cytryny, pomarańcze, mandarynki czy cytryny. Cytrusy do zapylania nie potrzebują owadów, gdyż są samopylne. Owocują one przez cały rok, dzięki czemu możemy liczyć na więcej niż jeden zbiór rocznie. W trakcie okresu przekwitania pojawiają się na drzewach małe kwiatki, które prezentują się bardzo oryginalnie. Do prawidłowego rozwoju wystarczy podstawowa troska i odpowiednia pielęgnacja drzew. Jest to bardzo zaskakujące, biorąc pod uwagę ich egzotyczność.

Jak zacząć ?

Aby zacząć uprawiać cytrusy, najpierw musimy przygotować podłoże. Do tego celu wystarczy doniczka lub wiaderko z ziemią. Powinna być ona mieszanką w 50% złożoną z piasku i torfu. Temperatura, jaką powinniśmy zapewnić sadzonkom to ok. 25 C. Warto również w początkowej fazie owinąć doniczkę folią, gdyż cytrusy lubią duża wilgotność.

Rozpoczynając hodowle cytrusów mamy dwie możliwości do wyboru. Pierwsza to wyhodowanie drzewka z pestki lub zakup sadzonki. Jeśli zdecydujemy się na pestki, powinny one pochodzić z dojrzałych i dorodnych owoców. Warto jednak kupić pestki od hodowców, gdyż są one selekcjonowane i pochodzą z lepszych pod uprawę gatunków. Drugim rozwiązaniem jest zakup jedno lub dwurocznej sadzonki. W ten sposób pominiemy początkowy okres, gdzie nie zrywa się owoców. Drzewka takie

Pielęgnacja

Proces pielęgnacji nie jest wymagający, ale trzeba zwrócić w jego trakcie uwagę na kilka rzeczy. Pierwsza z nich to ziemia. Powinna mieć ona ph o wartości 5 – 6,5. Jej wymiana powinna odbywać się co roku w początkowej fazie a u starszych drzew nieco rzadziej. Bardzo ważnym elementem, jaki trzeba zapewnić cytrusom, jest słońce. Warto wyszukać miejsca pod oknem gdzie przez cały dzień pada słońce. W trakcie lata można drzewka wynosić na słońce bez obawy. Są one dostosowane nawet do bardzo słonecznej pogody. Po zakończeniu roku cytrusy można również nawozić specjalnymi preparatami. Te w płynie sprawdzą się najlepiej. Istotną Kwestią Jest też podlewanie. Cytrusy muszą mieć wilgotną ziemię, dlatego należy robić to często i w małych dawkach, aby nie przelać rośliny.

O czym warto pamiętać ?

Uprawa cytrusów w Polsce, choć jest możliwa, powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwsza z nich ot reagowanie na objawy choroby. Żółknące liście to zazwyczaj brak cynku, który możemy dostarczyć wraz z nawozami. Ważną kwestią jest też nieuprawianie cytrusów w kuchni. Są one wrażliwe na opary gazu, które w dużych ilościach występują w tym pomieszczeniu.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych.