Potas – dobra praca serca

Niewątpliwie jest to jeden z ważniejszych minerałów dla ludzkiego zdrowia i niewątpliwie również jego niedobór może objawiać się bardzo groźnymi dla zdrowia skutkami. O czym mowa? O potasie. Chociaż najczęściej mówimy o magnezie, o jego właściwej podaży, o skutkach jego niedoboru, to jednakże nie możemy zapominać właśnie o potasie.

serceW tym miejscu warto zapytać o to, jaką rolę w naszym organizmie pełni ów minerał? Tych ról możemy wymienić w tym miejscu dosyć sporo, a wśród nich na pewno warto wskazać na:

– kontrola pracy naszych nerek,

– kontrola prawidłowego poziomu ciśnienia naszej krwi,

– regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej naszego organizmu.

Zarówno niedobór potasu jak i jego nadmiar może być bardzo groźny dla naszego zdrowia, może objawić się bardzo różnymi skutkami, bardzo różnymi symptomami.

Niedobór potasu

Czasem odczuwamy różne dolegliwości, ale de facto nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest ich przyczyną. Może to być właśnie zbyt mała ilość dostarczanego do organizmu potasu. W tym miejscu będziemy chcieli właśnie zwrócić szczególną uwagę na owe objawy zbyt małej ilości spożywanego potasu. Zasadniczo nie jest trudno ów potas dostarczyć do organizmu, aczkolwiek bardzo wielu ludzi może o tym zapomnieć i tym samym może nie zapewnić sobie odpowiedniej jego podaży. Co zatem może wiązać się ze zbyt małą ilością podawanego potasu? Na pewno możemy wskazać na:

– opuchlizna na nogach oraz rękach,

– nieregularne bicie serca,

– problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi.

serce2

Możemy także mieć do czynienia z takim zjawiskiem jak brak potasu, aczkolwiek w tym przypadku jest to już bezpośrednie zagrożenie ludzkiego zdrowia i do tak skrajnej sytuacji dochodzi bardzo rzadko. Częściej będziemy mieli do czynienia z jego niedoborem. Uzupełnienie poziomu potasu w organizmie nie jest niczym trudnym i wymaga od nas pozyskania wiedzy na temat tego, co powinniśmy spożywać, w jakich produktach mamy do czynienia ze zwiększoną ilością owego potasu. Co zatem powinniśmy spożywać, aby móc mówić o zachowaniu odpowiedniego poziomu potasu? Na pewno należy wskazać na suszone owoce, na banany, pomidory oraz na ziemniaki. Zasadniczo więc chodzi o produkty, które są znane każdemu z nas. Produkty te zapewnią nam odpowiednią ilość potasu.

Suplementy z potasem

Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości potasu jest czymś bardzo istotnym, ale musimy w tym miejscu zadać bardzo ważne pytanie związane z tym czy warto sięgać po suplementy diety zawierające ów minerał? Oczywiście można się wspomagać owymi suplementami, a nawet warto sięgać po magnez z potasem, ale de facto musimy skupić się na pożywieniu, musimy się skupić na naszej diecie, która powinna być bogata w tenże minerał jak i w inne bardzo ważne do tego, aby móc zachować bardzo dobry stan swojego zdrowia.

Potas w organizmie odgrywa bardzo istotną rolę i tym samym musimy podkreślić, że zadbanie o odpowiednią jego podaż jest czymś kluczowym, jest czymś niezwykle ważnym. Zarówno nadmiar potasu jak i jego niedobór mogą powodować wystąpienie różnego rodzaju skutków ubocznych, bardzo poważnych skutków ubocznych. Potas jest odpowiedzialny za wiele ważnych funkcji w organizmie i tym samym nie jest obojętne czy przyjmować go będziemy w zmniejszonych lub zwiększonych ilościach. Podaż na potas jest zróżnicowana zależnie od wieku, trybu życia jak i innych czynników. Tak więc od nas zależy czy będziemy mogli mówić o dobrym stanie naszego zdrowia, naszych najbliższych i tym samym wszystko mamy w swoich rękach, wszystko zależy od naszych własnych ruchów.