Kwas tolfenamowy – działanie i charakterystyka leku

Zwykły ból głowy a migrena to dwie różne dolegliwości. W pierwszym przypadku pomoże świeże powietrze, ale atak migreny to znacznie trudniejszy przeciwnik. Koncerny farmaceutyczne od wielu lat pracują nad wyprodukowaniem złotego środka na migrenę – jednym z wartych uwagi są leki zawierające kwas tolfenamowy. Warto znać jego działanie zanim po niego sięgniemy.

kwas-tolfenamowy-migrenaW najgorszym przypadku atak migreny może trwać nawet 72 godziny. To wystarczający powód, abyśmy sięgnęli po silne środki przeciwbólowe. Migrenowcy niechętnie stosują domowe sposoby leczenia, gdyż one działają zwykle w przypadku zwykłego bólu głowy. Tymczasem migrena jest znacznie silniejsza, nawracająca i nie pozwala normalnie funkcjonować. W takim przypadku warto zażyć lek zawierający kwas tolfenamowy.

Co to jest kwas tolfenamowy?

Wśród środków na ból migrenowy mamy duży wybór, ale warto wybierać leki niesteroidowe. Są one łatwo dostępne i znacznie bezpieczniejsze dla zdrowia, nie jest też wymagana na nie recepta. Są to leki m.in. z kwasem tolfenamowym, który stosowano jako lek na migrenę już pod koniec lat 70. XX w. Należy jednak pamiętać, aby zawsze przed zażyciem leku zapoznać się z ulotką i przeciwwskazaniami do stosowania.

Jak to działa?

Kwas tolfenamowy z powodzeniem jest stosowany do walki z migreną oraz tzw. aurą migrenową. Zyskuje dobre oceny i opinie, gdyż jego bezpieczeństwo jest porównywane do sumatryptanów. Zwykle pacjent już po około 30-60 minutach odczuwa ulgę – kwas osiąga po upływie tego czasu maksymalne stężenie we krwi. Ma też szereg innych zalet – np. działanie przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, a przy tym niewiele skutków ubocznych.

Szereg innych zalet

Z migreną trzeba walczyć od razu i równie bezwględnie jak ona – to trudny przeciwnik, wymagający cierpliwości. Jeśli tylko poczujemy, że nadchodzi jej atak, zażyjmy środek zawierający kwas tolfenamowy. Wtedy efekt jego działania będzie najlepszy i najszybszy. Zminimalizujemy także częstotliwość nawrotów bólu i ataków. A strach przed kolejną serią bólu może wpłynąć negatywnie także na nasze samopoczucie, ostatecznie doprowadzić do depresji.

Środki z kwasem tolfenamowym są w sprzedaży w każdej aptece, gdyż są bezinwazyjne oraz bezpieczniejsze niż leki przeciwmigrenowe na receptę. Warto jednak wcześniej wypróbować domowe sposoby czy też poprosić o radę lekarza rodzinnego. Może się okazać, że jednak będą one wystarczające – regularne spacery po świeżym powietrzu z pewnością przyniosą same pozytywne efekty. Jeśli jednak ból głowy nie ustąpi, można sięgnąć po tabletkę.

/artykuł zewnętrzny/