Jesień w ogrodzie – prace niezbędne do wykonania

Kiedy kończy się lato, a wraz z nim długie ciepłe dni, to dla każdego działkowca jest to znak, że nadszedł czas porządków. Nie da się ukryć, że planując piękny ogród w następnym roku, trzeba o niego zadbać już dziś, a wrzesień i październik to miesiące, w których wymaga on szczególnie dużo uwagi. Konieczne będzie wykonanie wielu prac, zabezpieczających rośliny przed nieuchronnymi przymrozkami, a glebę do przyszłorocznego sadzenia.

jesienne-prace-w-ogrodzieZbieramy ostatnie plony i porządkujemy grządki

Jesień w ogrodzie oznacza, że na drzewach i krzewach dojrzały ostatnie owoce oczekujące na zebranie. Jabłka, gruszki z pewnością urozmaicą jadłospis, a przetwory z nich sporządzone zachwycą nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Trzeba też zebrać pozostałe warzywa i odpowiednio zabezpieczyć, aby można je bez problemu przechować przez całą zimę.

Jednak wrzesień i październik to przede wszystkim prace porządkowe, których w żadnym przypadku nie można zaniedbać. Przede wszystkim konieczne jest uporządkowanie rabat z roślinami jednorocznymi, których resztki należy starannie usunąć razem z pozostałościami korzeni. Wykopujemy też cebulki kwiatów takich jak mieczyki i lilie, które przechowujemy do następnego roku w ciemnym miejscu np. w piwnicy w temperaturze 5-8 stopni. Okres od końca sierpnia, aż do listopada to dobry czas na sadzenie cebulek kwiatów rozkwitających wczesną wiosną, krokusów, narcyzów, hiacyntów, a zwłaszcza tak lubianych tulipanów. Najlepiej jest je wysadzić w specjalnych koszyczkach, chroniących przed wszędobylskimi gryzoniami. Oczyszczone rabaty muszą być koniecznie nawiezione kompostem lub obornikiem, a następnie siejemy na nich poplon. Kiedy osiągnie 20-25 cm wystarczy przekopać grządki, a ulegając rozkładowi, doskonale odżywi glebę i poprawi jej strukturę. Przełom października i listopada to czas, w którym dokonujemy ostatniego koszenia trawnika, oczyszczonego z opadłych liści i resztek niezgrabionej trawy. Zaleca się również jego napowietrzenie za pomocą specjalnego aeratora, co rozluźni glebę, a nowa trawa wyrośnie na wiosnę bardziej zielona i mocniejsza.

Zadbajmy o drzewa i krzewy

Jesień to także najlepszy czas na zadbanie o drzewa i krzewy w naszym ogrodzie. Można dosadzić nowe, a stare przesadzić bez żadnego ryzyka ich uszkodzenia i do wiosny z pewnością zdążą się solidnie ukorzenić. Wiele gatunków krzewów trzeba też okryć na zimę, chroniąc je przez zamarznięciem. Najlepiej nadaje się do tego celu gruba warstwa ściółki, blokująca też wzrost chwastów. Późną jesienią musimy także dokonać ostatniego cięcia roślin pnących, takich jak róże, które dzięki temu rozrosną się w nadchodzącym sezonie. Sporo uwagi warto też poświęcić posiadanemu oczku wodnemu, oczyszczeniu go i usunięciu roślin wrażliwych na zimno. Można je przenieść w ciepłe miejsce w pomieszczeniu, a wiosną ponownie umieścić w wodzie. Z oczka spuszczamy wodę, a na wierzchu rozpinamy gęstą siatkę zatrzymującą spadające liście. Tak przygotowany ogród z pewnością odwdzięczy się nam w nowym sezonie, zachwycając pięknem roślin oraz obfitością warzyw i owoców.

Autor artykułu:
Autorem artykułu jest zespół sklepu www.sklepdlaogrodu.pl – internetowego sklepu ogrodniczego.