Twój samochód został uszkodzony w wypadku? Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie

Uczestniczenie w stłuczce, a tym bardziej poważnym wypadku samochodowym, to ostatnie, czego byśmy sobie życzyli. Niestety są to sytuacje niemożliwe do przewidzenia. Jeśli już padłeś ofiarą innego kierowcy, a Twoje auto zostało uszkodzone, należy Ci się odszkodowanie z OC sprawcy. Zobacz, jak je uzyskać i w jaki sposób będziesz mógł naprawić samochód.

Jaki jest termin na zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania z OC?

Jak napisaliśmy we wstępie, szkody na drodze są niemożliwe do przewidzenia, a przynajmniej w większości. Oznacza to, że mogą Cię spotkać w drodze do pracy, za miasto, na wyjazd służbowy lub wakacje. Wówczas pojawia się pytanie: i co teraz? Odwołać wyjazd, anulować wakacje, tłumaczyć się szefowi? Ile dni masz na zgłoszenie szkody i uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy?

Jeżeli nie możesz załatwić formalności od razu, ani nawet w najbliższym czasie, nie przejmuj się. Okres przedawnienia roszczeń do uzyskania odszkodowania z OC sprawcy to aż… 3 lata! Właśnie tyle masz czasu, by skonsultować się z ubezpieczycielem drugiego kierowcy, swoim (jeśli gwarantuje BLS) lub Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym.

Przeczytaj artykuł: Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?, i dowiedz się więcej.

W jaki sposób zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Wiele zależy od tego, jakiego rodzaju i jak rozległe uszkodzenia ma Twój samochód. Weź od sprawcy niezbędne dane: jego osobiste, numer rejestracyjny, numer polisy oraz nazwę ubezpieczyciela. Jeśli nie jesteś w stanie poruszać się pojazdem i niezbędne będzie odholowanie go, skontaktuj się z ubezpieczycielem od razu.

Częściej jednak pojazd znajduje się w takim stanie, że możesz wrócić nim do domu samodzielnie i zająć się kontaktem z ubezpieczycielem sprawcy stamtąd. Pamiętaj, że jeśli to tylko kolizja i nikt nie ucierpiał, nie ma potrzeby wzywać policji. Należy za to usunąć samochody w jezdni, by nie utrudniać jazdy innym.

W dogodnym dla Ciebie terminie możesz udać się do oddziału towarzystwa sprawcy, zadzwonić na infolinię lub wypełnić formularz na stronie internetowej. Dalej postępuj zgodnie z instrukcjami.

Uwaga: jeżeli Twój samochód zostanie zabrany na długo, a Ty nie będziesz miał czym dojeżdżać do pracy czy wykonywać innych obowiązków, przysługuje Ci prawo do samochodu zastępczego. Wynajmij go samodzielnie, a następnie powiadom o konieczności uregulowania płatności ubezpieczyciela, lub zgłoś potrzebę najpierw do niego.

Kiedy policja jest niezbędna?

Wzywanie policji do zdarzenia drogowego jest niezbędne w dwóch sytuacjach. Pierwsza to zaistnieje wypadku samochodowego, czyli takiego zdarzenia drogowego, w którym są ofiary śmiertelne lub doszło do uszkodzeń ciała, których wyleczenie potrwa więcej niż siedem dni. Wówczas nie wolno przemieszczać pojazdów, nawet jeśli blokują drogę – policja będzie musiała zabezpieczyć ślady. Dzwoniąc na 112, wezwij jednocześnie pogotowie.

Obecność policji będzie niezbędna także w sytuacji, w której Ty i drugi kierowca nie będziecie mogli dość do porozumienia, kto zawinił. Jeśli w danym miejscu jest monitoring – świetnie. Jeśli nie, postaraj się zatrzymać świadków zdarzenia, by złożyli oświadczenie o zajściu. W ostatnim czasie popularne stało się korzystanie z kamerek samochodowych, które właśnie w takich sytuacjach okazują się nieocenione.