Najbardziej praktyczne konsole i gry dla rodzeństwa

Każdy rodzic to zna – konflikty wśród dzieci o to, kto pierwszy zagra w grę i komu wolno będzie zabrać do szkoły elektroniczny gadżet. Warto szukać w sklepie konsol takich jak Nintendo Switch i gier z trybem wieloosobowym, by uniknąć sporów.

Na każdą konsolę można znaleźć kilka dobrych gier, pozwalających grać dwóm graczom przeciwko sobie. Często są to proste układanki w rodzaju Tetrisa czy Mahjonga. Zdarzają się też bardziej zaawansowane tytuły, a niektóre tak mocno stawiają na rywalizację, że mogą wręcz doprowadzić do kłótni.

Nie każdy rodzic wie, że to nie jedyna możliwość gry zespołowej. Coraz więcej tytułów umożliwia gry dla dwóch i więcej osób, w których wygrać można tylko współdziałając i uzupełniając się nawzajem. Do nich należy choćby Overcooked, gdzie gracze prowadzą wspólnie restaurację, czy Snipperclips, gdzie nikomu nie uda się przejść planszy bez pomocy tej drugiej osoby. Overcooked jest dostępne na niemal wszystkie konsole, a Snipperclips to tytuł dostępny wyłącznie na Nintendo Switch.

Nintendo Switch czy Wii?

Szczególnie konsole Nintendo często wymieniane są w rankingach sprzętu do grania w kilka osób. Nintendo Wii nie sprawdzi się dla każdego, bo to głównie gry wymagające od graczy ruchu. Z punktu widzenia rodzica taka konsola razem z wirtualnym tenisem czy grą taneczną może być świetnym pomysłem, bo rozrusza dzieci, które lubią spędzać czas przed komputerem. Wiele gier pozwala na rywalizację na polu tańca, boksu czy innych sportów, więc mogą one być idealne dla rodzeństwa.

Większość konsol służy albo do gry stacjonarnej przed telewizorem albo do grania w ruchu. Nintendo Switch opiera się na nowatorskim podejściu i pozwala zarówno grać w domu, jak i zabrać sprzęt ze sobą na wycieczkę czy do szkoły. Tu zobaczysz zestawy Nintendo Switch z grami, a także różne warianty kolorystyczne samej konsoli.

Wiele tytułów na tą platformę pozwala na grę nawet do czterech osób jednocześnie, więc będzie to wybór odpowiedni również dla większych rodzin. Dodatkowo każde z rodzeństwa może w wybrany dzień tygodnia zabierać konsolę do szkoły, traktując ją jako sprzęt przenośny. Inne popularne gry wieloosobowe na Nintendo Switch to Minecraft czy Splatoon 2. Na imprezach świetnie sprawdzają się wyścigi czy gry sportowe jak Mario Kart 8 i Mario Tennis Aces.

Gra dla braci na komputer i konsole

Niekiedy gra video może wręcz mieć funkcję terapeutyczną. Takie działanie obiecują twórcy gry Brothers: a Tale of two Sons, której nie da się przejść bez kooperacji dwóch osób. Opowiada ona historię dwóch braci stających przed licznymi wyzwaniami, które muszą pokonać we dwoje. Rodzeństwo, które często się kłóci lub rywalizuje, może zbliżyć się do siebie podczas godzin spędzonych na rozgrywce. Co ciekawe gra dostępna jest nie tylko na większość popularnych konsol, ale też na komputery i tablety z systemem Android i iOS. To pokazuje, że na każdą platformę da się znaleźć ciekawe i pozbawione agresji gry dla rodzeństwa lub całej rodziny.