Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Ełku

2,6.04. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem IMPULS oraz Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz, kolejny już raz zapraszają na Galę z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Ełku. Patronat nad wydarzeniem objął KobiecyEłk.pl.

plakat 06-04-20162 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Niewiele osób wie, że jest to trzecie najczęściej spotykane upośledzenie rozwojowe na świecie. Występuje  o wiele częściej niż np. zespół Downa oraz jest jednym z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych, obok raka cukrzycy i AIDS. Jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają też wrażenia zmysłowe. To wszystko razem przyczynia się do znacznego utrudnienia funkcjonowania w otaczającym ich świecie.

Stowarzyszenie IMPULS z Ełku wychodzi naprzeciw problemom dzieci i osób dorosłych dotkniętych autyzmem. W tym roku dzięki dofinansowaniom z Urzędu Miasta Ełku podopieczni Impulsu będą korzystać z szerokiego wachlarza terapii takich jak: trening umiejętności społecznych, aquaterapia, muzykoterapia, zajęcia taneczne z instruktorem, elementy integracji sensorycznej, które są jak dotąd jedyną metodą leczenia autyzmu. Już drugi rok Stowarzyszenie „Impuls” w ramach dotacji z budżetu Miasta Ełku zatrudnia lekarza psychiatrę dziecięcego, z którego porad korzystać mogą wszyscy niepełnoletni ełczanie.

2 kwietnia chcemy zachęcić mieszkańców Ełku, by razem z członkami naszego Stowarzyszenia oraz władzami samorządowymi, zaakcentowali solidarność z tak poważnym problemem jakim jest autyzm, poprzez ubranie się na niebiesko, przypięcie błękitnej wstążki lub zapalenie niebieskiego światełka. Na niebiesko zostanie podświetlony m.in. budynek Urzędu Miasta w  Ełku.

Główne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Ełku będą miały miejsce 6 kwietnia w Karczmie Stary Spichlerz, gdzie odbędzie się inauguracja zwycięzców konkursu „Świat na niebiesko” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Autyzmem „IMPULS” wraz z Panem Prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem. Zostaną także  nadane tytuły Honorowego Ambasadora Stowarzyszenia osobom, które od początku istnienia Stowarzyszenia „IMPULS” bardzo wspierają naszą działalność.

Iwona Szymańska