Smaczne, zdrowe, piękne i nasze – mazurskie

Jedzmy jabłka. Jedni na złość Putinowi, inni dla ich wartości odżywczych i smakowych. Podajemy sprawdzone  przepisy z tymi letnimi owocami.Okrągłe owoce kojarzone z Polską są nisko kaloryczne – średniej wielkości jabłko zawiera ok. 60 kcal. Jabłka zawierają m. in. dużo fosforu, wapnia, żelaza, arsenu, sodu, pektyny i witamin. Zadania, które spełniają jabłka: neutralizują substancje toksyczne, oczyszczają krew, obniżają poziom cholesterolu, regulują przemianę materii, obniżają ciśnienie, normalizują poziom cukru we krwi, zapobiegają nadciśnieniu tętniczemu i miażdżycy, wspierają system odpornościowy, wzmacniają układ nerwowy, dbają o serce, działają kojąco na błonę śluzową przewodu pokarmowego, są skuteczne w walce z zaparciami, zapobiegają sklerozie, łagodzą bóle reumatyczne, chronią przed siniakami, korzystnie działają na włosy i paznokcie, zapewniają piękną cerę.

Jest tego trochę – musicie przyznać. Komu zabraknie pomysłu na wykorzystanie jabłek w kuchni – podajemy kilka sprawdzonych przepisów. Smacznego.

 Szarlotka z karmelizowanymi jabłkami

 Ciasto:

•          3 szklanki mąki pszennej tortowej

•          6 łyżek cukru pudru

•          szczypta soli

•          200 g masła, zimnego

•          90 g smalcu lub margaryny, zimnych

•          4 łyżki zimnej wody

Karmelizowane jabłka:

•          1,5 kg jabłek (najlepiej typowych na szarlotkę, czyli twardych, np. szara reneta, antonówka, twarde papierówki)

•          około 1/2 szklanki cukru (lub mniej do smaku, zależnie od tego jak kwaśne są jabłka – najlepiej je spróbować)

•          sok z 1 cytryny

•          1 pełna łyżeczka cynamonu

•          2 łyżki cukru wanilinowego lub z prawdziwą wanilią

•          2 łyżeczki ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)

•          1 opakowanie budyniu wanilinowego – 35 g (możemy pominąć, w zamian dodać mąkę ziemniaczaną)

Prostokątna wysoka forma do pieczenia o wymiarach około 20 x 30 cm lub okrągła o średnicy 27 – 30 cm. Ewentualnie wysoka forma rozszerzająca się ku górze (jak na pie) o średnicy dna 26 cm.

Przygotowanie:

Ciasto: Mąkę przesiać do miski, dodać cukier, sól i pokrojone w kosteczkę masło oraz smalec lub margarynę. Zmiksować mikserem przez około 30 sekund aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać wszystko palcami). Dodać wodę i jeszcze przez chwilkę miksować lub zagniatać ręką, aż ciasto zacznie łączyć się w większe kawałki. Złączyć je wszystkie w jednolitą kulę. Rozpłaszczyć na placek i wstawić do lodówki na około 1 godzinę. Formę do pieczenia posmarować grubo masłem.

Ciasto podzielić na 2 części. Pierwszą z nich rozwałkować na placek, najłatwiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia oprószonymi mąką. Ciastem wyłożyć spód i boki formy. Brakujące miejsca można wylepić palcami. Wstawić do lodówki. Drugą część ciasta trzymać w lodówce.

Przygotować jabłka: obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne. Pokroić na kawałki. Piekarnik nagrzać do 190 stopni.

Na bardzo dużą patelnię lub do dużego, szerokiego garnka wsypać cukier i wlać sok z cytryny, mieszać aż cukier się rozpuści. Następnie nie mieszając podgrzewać syrop na większym ogniu przez około minutę lub do czasu aż zacznie się brązowić (uwaga: syrop będzie bulgotał i będzie bardzo gorący!).

Wówczas wsypać jabłka i podgrzewać przez chwilę, a następnie poruszać patelnią lub garnkiem energicznymi ruchami tak aby jabłka nie przywarły do dna. Smażyć dalej przez minutę, następnie zamieszać, dodać cynamon, cukier wanilinowy, ekstrakt z wanilii i smażyć przez około 5 minut (jeśli chcemy aby w szarlotce były kawałki jabłek) lub dłużej, aż jabłka zaczną się rozpadać (jeśli chcemy aby w szarlotce był sam mus jabłkowy). Odstawić z ognia i wsypać budyń, wymieszać.

Jabłka wyłożyć na spód z ciasta. Drugą część ciasta rozwałkować na placek o wymiarach formy i przykryć nim jabłka (lub zetrzeć je na tarce). Wstawić do piekarnika i piec przez 1 godzinę w 190 stopniach C. Po tym czasie ciasto jest już zwykle upieczone, ale jeśli użyta była mała i gruba forma, można dopiekać kilkanaście minut w 180 stopniach, np. na

dolnej kratce piekarnika pod przykryciem z folii jeśli wierzch za bardzo się rumieni.

Placuszki z jabłkami

Składniki, 4 porcje:

•          4 – 5 jabłek, mogą być kwaśne

Ciasto:

•          140 g mąki pszennej

•          4 łyżki stołowe mąki ziemniaczanej

•          2 łyżki cukru

•          mała szczypta soli

•          2 duże jajka (oddzielnie żółtka i białka)

•          300 ml płynnej maślanki, kefiru lub jogurtu naturalnego, śmietany (jeśli są gęste można dodać mleka lub płynnej śmietany 30%)

•          1/2 łyżeczki mielonego cynamonu do jabłek

•          2 łyżeczki pasty waniliowej / ekstraktu z wanilii lub 1 łyżka cukru wanilinowego do ciasta

•          masło klarowane do smażenia lub olej roślinny

•          cukier puder i np. konfitura malinowa

Przygotowanie:

Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne, każdą ćwiartkę pokroić na 2 lub 3 podłużne części (w zależności od tego jak duże są jabłka i jaką wielkość mają mieć placki). Włożyć do miski, posypać cynamonem i wymieszać, odstawić.

Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać do drugiej miski, dodać cukier, sól i wymieszać. Dodać żółtka, maślankę i wanilię, zmiksować na gładkie ciasto (nie może być zbyt gęste, dlatego możemy dodać mleko – ciasto powinno mieć konsystencję gęstej śmietany). Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać ją w ciasto za pomocą łyżki.

Rozgrzać większą patelnię z nieprzywierającą powłoką, dodać tłuszcz (nie mniej niż 1/2 cm – im więcej tłuszczu, tym placki będą mniej go chłonęły i będą bardziej chrupiące). Maczać jabłka w cieście i kłaść na patelni.

Smażyć po około 1 minucie z każdej strony na złoty kolor (placki nie powinny za szybko się rumienić, jeśli tak się stanie należy zmniejszyć ogień do średniego). Odkładać na ręczniki papierowe, smażyć kolejne placki dodając w razie potrzeby więcej tłuszczu. Posypać cukrem pudrem i podawać np. z konfiturą malinową.

Rożki serowe z jabłkami

Składniki, około 40 sztuk:

•          250g mąki pszennej

•          250g masła

•          250g twarogu śmietankowego

•          1 opakowanie cukru waniliowego

oraz:

•          2 jabłka

•          cukier puder do posypania

Przygotowanie:

Mąkę przesiać na stolnicę, dodać cukier waniliowy i masło. Posiekać nożem na malutkie kawałeczki. Dodać twaróg śmietankowy i razem posiekać. Szybko zagnieść ciasto, ulepić z niego kulę. Ciasto będzie klejące. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki.

Piekarnik nagrzać do 200°C. Jabłka obrać, podzielić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne, każdą ćwiartkę pokroić na paski o szerokości 3 – 4 mm.

Ciasto podzielić na 2 części i kolejno rozwałkowywać na podsypanej mąką stolnicy, wałkiem oprószonym mąką. Placki mają mieć grubość około 1/2 centymetra. Szklanką wycinać kółka (jak na pierogi), na środku każdego kółka ułożyć po kawałku jabłka i zlepiać ciasto pośrodku. Układać na dwóch cienkich blaszkach do pieczenia i piec przez około 20 – 25 minut na złoty kolor. Studzić na metalowej kratce. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Rożki są najlepsze zaraz po upieczeniu.

Należy użyć jak najcieńszej blaszki do pieczenia, wówczas rożki szybciej się zrumienią i będą bardziej kruche. Blacha z wyposażenia piekarnika jest zbyt gruba

 Udka kurczaka z jabłkami

Składniki ( na 4 porcje)

4 udka z kurczaka, ze skórą

sól i pieprz do smaku

1 słodkie jabłko

1 gałązka rozmarynu

1 szklanka musu lub przecieru jabłkowego

Przygotowanie:

Z udek wyciąć kość. Mięso lekko rozbić tłuczkiem. Natrzeć solą i pieprzem z obu stron.

Jabłko obrać i pokroić w kliny. Włożyć do środka każdego udka, dodać rozmaryn.

Udka zwinąć w roladki i spiąć wykałaczką.

Na rozgrzanej patelni smażyć roladki, cały czas odwracając. Nie potrzeba dodawać oleju.

Po 15 minutach dodać mus jabłkowy, lekko doprawić solą i pieprzem. Smażyć przez kolejne 5 minut.

 Muffiny jabłkowe

SKŁADNIKI:

2 jabłka

1 i 1 szklanki mąki pszennej

2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia

1 łyżeczki sody

Jajko

2-3 łyki cukru ( ilość zależy od smaku jabłek) + łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią

Pełna łyżeczka cynamonu

80 ml oleju

Szklanka jogurtu

szklanka o pojemności 250 ml

PRZYGOTOWANIE:

Jabłka myję i obieram ze skórki , wykrawam gniazda nasienne, można je zetrzeć na tarce o grubych oczkach, lub pokroić w kosteczkę, obie wersje są dobre. Pokrojone jabłuszka można skropić sokiem z cytryny . Jajko mieszam z cukrami , jogurtem i olejem. Przelewam do jabłek, mieszam, następnie dodaję przesianą mąkę z sodą i cynamonem . Łączę wszystkie składniki mieszając łyżką . Ciasto nakładam do foremek silikonowych, nie polecam papilotek , raz w nich upiekłam, więc polecam foremki, papilotki mocno się trzymają babeczek. Muffiny piekę około 30 -35 minut w 160 st C , góra dół

 Kakaowa szarlotka bez pieczenia

 Składniki na 6 porcji:

8-10 jabłek,

2 łyżki pomarańczowej galaretki w proszku,

Herbatniki kakaowe,

250 ml śmietanki 36 %,

2 płaskie łyżeczki żelatyny,

Około 1-2 łyżki cukru pudru

PRZYGOTOWANIE:

Jabłka obieramy, trzemy na grubej tarce. Przekładamy do garnka i smażymy około 15 minut. Pod koniec dokładamy galaretkę. Dokładnie mieszamy. Odstawiamy do ostygnięcia. W przygotowanych szklankach, pucharkach na dno układamy pokruszone herbatniki ( na jedna porcje około 4). Na herbatniki wykładamy jabłka z galaretką. Warstwę jabłkową przykrywamy bitą śmietanką. Dekorujemy całość pokruszonym herbatnikiem. Deser wstawiamy do lodówki na około 0,5 godziny. Śmietanka: Żelatynę rozpuszczamy w 1/3 szklanki wody. Studzimy.

Schłodzoną śmietankę ubijamy, dodajemy cukier puder, a na koniec rozpuszczoną żelatynę

Kasza jaglana z jabłkiem i gruszką

SKŁADNIKI:

kasza jaglana – 1/4 szk.

jabłko – 1 szt.

gruszka – 1 szt.

masło – 1 łyżka

syrop z akacji – do smaku

serek wiejski – 2 łyżki

cynamon – do podania

sok z cytryny – 2 łyżki

Kasza jaglana z jabłkiem i gruszką

PRZYGOTOWANIE:

Kaszę jaglaną dokładnie wypłukaną w zimnej wodzie, odcedzić i przelać na sitku wrzątkiem. Odsączyć, przełożyć do małego rondelka, wlać pół szklanki wody. Doprowadzić pod przykryciem do wrzenia, zamieszać i dalej gotować na wolnym ogniu 8-10 minut. Odstawić do lekkiego przestygnięcia. Owoce obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w grubą kostkę i skropić sokiem z cytryny. Na patelni rozgrzać masło, wrzucić pokrojone owoce i smażyć 2-3 minuty od czasu do czasu mieszając. Dodać wcześniej ugotowaną kaszę jaglaną, wymieszać i jeśli to konieczne, to przez chwilę podgrzewać. Posłodzić do smaku syropem z akacji. Podawać wymieszane z serkiem wiejskim i posypane cynamonem.

 Ryż z  jabłkami

Składniki: 4 woreczki ryżu (4 x 10 dag) ok. 60 dag jabłek ½ szklanki cukru ½ szklanki wody cynamon cukier waniliowy masło Sposób wykonania: Ryż ugotować w osolonej wodzie, odcedzić i lekko ostudzić. Jabłka obrać i pokroić w plasterki. Przełożyć do garnka, dodać do nich cukier, cynamon i wlać wodę. Smażyć kilka minut, od czasu do czasu mieszając i ostudzić. Naczynie żaroodporne posmarować masłem i wyłożyć do niego 1/3 ryżu, połowę jabłek, posypać cynamonem, następnie wyłożyć 1/3 ryżu, resztę jabłek, posypać cynamonem i na wierzch resztę ryżu. Na górę zapiekanki położyć 1 łyżkę masła. Całość posypać cynamonem i cukrem waniliowym. Naczynie włożyć do piekarnika i zapiekać około 40 minut w temperaturze 150 °C. Podawać na ciepło.

Jabłka w cieście

Składniki:

Przygotowanie:

Mąkę przesiać z proszkiem, dodać wyjętą wcześniej margarynę i serki. Zagnieść na ciasto, podzielić na 2 części i włożyć do lodówki na 30 min.
Wyjąć ciasto z lodówki, rozwałkować na dużą blachę [taka do piekarnika]. Następnie układać połówki jabłek, posypać obficie cynamonem, rodzynkami i cukrem waniliowym. Rozwałkować 2 część ciasta i przykryć nią jabłka.
Piec ok. 30 min w 180*C. Polać gorącym lukrem, jeść na ciepło lub na zimno 😉

Lukier:
Składniki:

* 15dkg cukru pudru
* 2-3 łyżki soku z cytryny
* 1-2 łyżki gorącej wody

Wszystko wymieszać, aż powstanie jednolita masa.

Tarta z jabłkami

Składniki:

Przygotowanie:

Mąkę mieszamy z cukrem (białym) i solą. Dodajemy masło (dla wygody radzę wcześniej pokroić w kostkę) i jajko. Ciasto wyrabiamy rękami. Po wyrobieniu wkładamy je na pół godziny do zamrażalnika. W tym czasie obieramy jabłka, kroimy je w grubą kostkę i posypujemy cynamonem. Po wyjęciu ciasta z zamrażalnika dzielimy je na dwie części: jedna posłuży nam za spód ciasta, a co za tym idzie musi być większa. drugą, mniejszą cześć wykorzystamy do zrobienia kratki na jabłkach.

Większą część rozwałkowujemy na grubość ok. 1,5cm i układamy w foremce do tarty nie zapominając o powgniataniu w rogi. Na to wykładamy jabłka i posypujemy je brązowym cukrem.

Resztę ciasta rozwałkowujemy i kroimy w paseczki, z których układamy kratkę na jabłkach.

Pieczemy przez ok. 45min. w temperaturze 200 stopni.
Podawać na zimno.