Salon prawdziwą wizytówką każdego domu

Wybór umeblowania przestrzeni życiowej jest zawsze, wbrew pozorom, zdaniem bardzo skomplikowanym. Dzieje się tak dlatego, że dom jest nie tylko miejscem, gdzie ma się miło i komfortowo spędzać czas, ale jest również wizytówką właściciela. Przede wszystkim mówi o jego gustach estetycznych, ale również może wyrażać jego osobowość. Pod tym względem szczególnie istotna jest aranżacja salonu, jako reprezentacyjnego pomieszczenia domu.

Obecnie trudno szukać jednej, dominującej w tym zakresie estetyki oraz co za tym idzie, rozwiązań przestrzennych. Tym bardziej, że również moda jest w tym zakresie dwutorowa i równą aprobatą dekoratorów wnętrz oraz architektów cieszą się salony przestronne, otwarte, z minimalistycznym umeblowaniem, jak i te, w których dominuje zagęszczenie elementów wyposażenia, co tworzy wrażenie wnętrza przeładowanego, przytłaczającego, a w skrajnych przypadkach – zagraconego.

Jednak coraz większym uznaniem wśród ekspertów na powrót zaczynają się cieszyć salony pomyślane w duchu klasycznej elegancji, ocieplającej wnętrze i nadającej mu przytulny ton. Stąd po latach dominacji szkła i metalu we wzornictwie salonów nastąpił renesans drewna, a przede wszystkim drewnianych, wysmakowanych mebli. Wśród nich szczególną popularnością zaczęły się cieszyć drewniane ławy do salonu będące połączeniem wygody z niezobowiązującym nawiązaniem do dawnego wystroju wnętrz. Ławy nie mają jednego, odgórnie narzuconego wzoru. Mogą być to przysadziste, szerokie siedziska stylizowane na nieheblowane, surowe ławy, jakie były spotykane w chłopskich chatach, lub wprost przeciwnie wysmakowane, o nieregularnych kształtach ławy o stylistyce secesyjnej. Urok tych drugich bardzo często zasadza się także na wyrafinowanych elementach zdobniczych, często rzeźbionych w materiale, z którego jest zrobiona ława. Warto dodać, że od kilku lat tego typu meble wykonuje się także z obiciami dostosowanymi do gustu i potrzeb osób zamawiających. Samą ławę również można wykonać w niestandardowych wymiarach, podnosząc np. siedzisko, lub skracając, bądź wydłużając oparcie. Nie jest obecnie w modzie bowiem zupełne rezygnowanie z tego elementu.

Podsumowując, ławy do salonu mogą być tak różne, jak propozycje wystroju salonu, jednak najistotniejsze jest żeby odpowiadały upodobaniom właścicieli oraz żeby stanowiły synonim piękna i komfortu.