Jak nie przedobrzyć z prezentem

Ileż to razy zastanawialiśmy się, czym mile zaskoczyć najbliższych, chociaż znamy ich od dawna? Paradoksalnie często trudniej zdecydować się na niespodziankę dla kogoś bliskiego niż nieznajomego. Powód takiego zachowania leży w gestii psychologów, my zostańmy przy samym temacie prezentów dla najbliższych.

Okazji do dawania w ciągu roku jest wiele, zaczynając od świąt, takich jak Boże Narodzenie, Wielkanoc, przez Mikołajki, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Dni Matki i Ojca, Babci i Dziadka, a kończąc na imieninach, urodzinach czy rocznicach ślubu. Tymczasem pomysł na prezent dla mamy, taty czy siostry może przyjść w najmniej oczekiwanym momencie i warto sobie go zapisać, a nawet wcześniej przygotować, zwłaszcza jeśli nie jest to zwykły przedmiot. Jeżeli prezentem jest na przykład impreza tematyczna (typu paintball, LARP, survival), oprócz rezerwacji terminu w firmie organizującej zabawę trzeba zadbać o towarzystwo osób, które również będą czerpać z tej zabawy satysfakcję. I to w odpowiednim czasie, żeby każdy miał czas na podjęcie decyzji.

Przy prezentach-wydarzeniach, które wymagają od uczestników dobrej kondycji fizycznej, należy brać pod uwagę przede wszystkim osobę, która ma być takim prezentem obdarowana, np. nie warto „uszczęśliwiać” lotem balonem kogoś, kto ma lęk wysokości, albo skokiem ze spadochronem osobę, która ma osłabione serce.

Dobrym sposobem jest wcześniejsze sondowanie co do zainteresowań i potrzeb, ale przydatne są też listy prezentów, zwłaszcza uaktualniane przez Internautów, które mogą zainspirować i nadać konkretny kierunek naszym poszukiwaniom. Przykładowo jeśli siostra lubi wyróżniać się z tłumu swoim strojem, nie pogardzi rękodziełem, np. ręcznie szytym pokrowcem na telefon lub autorskim wisiorkiem z nietypowych materiałów. Osoby w wieku nastoletniego bratanka pomogą w określeniu obszarów zainteresowań danej grupy wiekowej, warto więc popytać tu i ówdzie co obecnie jest „na topie” czy to jeśli chodzi o książki, czy muzykę.
Zawsze istnieje ryzyko, że prezent okaże się nietrafiony, ale jeśli poświęcimy trochę czasu na jego przygotowanie, to ryzyko będzie niewielkie.