Plusy i minusy drewnianych podłóg

Czy wiesz jakie są plusy i minusy drewnianych podłóg? Podłoga przez wiele osób uważana jest za jeden z najważniejszych elementów aranżacji wnętrza. Jej kolor, zastosowane wzory oraz materiał, z jakiego jest wykonana w istotny sposób wpływa na to, jak odbieramy dane pomieszczenie. Czytając ten artykuł dowiesz się czy i jak zastosować drewniane podłogi we własnym domu lub mieszkaniu.

Podłogi drewniane:
Podłogi drewniane mają tą niezwykłą właściwość, iż nadają mieszkaniu bardzo przyjemny, ciepły i przytulny klimat. Jednocześnie mogą być bardzo interesujące i niepowtarzalne pod względem wizualnym. Wszystko za sprawą unikalnej budowy w postaci słojów. Szansa, że spotkamy dwie identycznie wyglądające podłogi drewniane jest właściwie żadna.

Zalety podłóg drewnianych:
Zalety podłóg drewnianych można wymieniać bardzo długo. Wypunktujmy zatem najważniejsze z nich:
– zapewnienie doskonałej izolacji termicznej i akustycznej,
– wytrzymałość na odkształcenia oraz różnego rodzaju uszkodzenia o charakterze mechanicznym,
– zdolność naturalnej regulacji mikroklimatu pomieszczenia, za sprawą higroskopijnych właściwości drewna,
– ponadczasowość oraz uniwersalność, bez względu na panujące trendy w urządzaniu wnętrz parkiety drewniane pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz,
– naturalne piękno.

Podłoga drewniana nie jedno ma imię:
Kiedy mówimy o drewnianej posadzce, nie koniecznie musi chodzić o tradycyjne parkiety. Są one oczywiście bardzo popularne i stosowane najczęściej jako wykończenie podłogi. Parkiety drewniane nie są natomiast jedynym dostępnym rozwiązaniem. Poza parkietem na podłodze kładzione są również mozaiki oraz deski podłogowe.
Tradycyjny parkiet powstaje w oparciu o deszczułki drewna w takim samym rozmiarze. Łączy się je tworząc wzór jodełki, kwadratu bądź cegiełki. Istnieją oczywiście również bardziej skomplikowane wzory. Używa się wówczas kilku gatunków drewna, które różnią się między sobą kolorem, a deszczułki mają różne kształty i rozmiary.
Zamiast pojedynczych deszczułek można również kupić mozaiki, czyli płyty z kilkunastu drobnych listewek przyklejonych na siatkę. Zazwyczaj mozaiki tworzą wzór kwadratu. Mają tę przewagę nad tradycyjnym parkietem, że są dużo tańsze.

Kika słów o wadach drewnianych podłóg:
Oczywiście każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Do minusów drewnianych podług, a zwłaszcza parkietów należy przede wszystkim wysoka cena samego materiału, jak i jego montażu. Prawidłowe ułożenie parkietu wymaga doświadczenia i jest czasochłonne. Jest to z pewnością zadanie dla profesjonalisty.

Decydując się na drewnianą podłogę warto rozważyć zarówno jej plusy, jak i minusy. Polecamy skorzystać z fachowych sklepów oraz firm, które potrafią profesjonalnie położyć parkiety i podłogi w domach i mieszkaniach.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany dzięki firmie Prodexpol: www.prodexpol.pl, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży parkietów drewnianych oraz deski podłogowej.