Rola wody w organizmie

Woda jest niezbędna, by nasz organizm mógł sprawnie funkcjonować. Jej niedobory sprawiają, że dysfunkcji ulegają niemalże wszystkie narządy ludzkiego ciała. Samo picie wody jest ważne nie tylko ze względu na nawadnianie organizmu.

Okazuje się, że płyny pozwalają wydalać toksyny i inne zanieczyszczenia. Warto przy tym zaznaczyć, że człowiek nie ma zdolności do magazynowania wody, dlatego płyny należy stale uzupełniać. Istotne jest również to, że różne czynniki wpływają na ich utratę z naszego organizmu. Więcej wody musimy pić latem, kiedy pocimy się w wyniku wysokich temperatur. Więcej wody musimy dostarczać także wtedy, gdy jesteśmy aktywni fizycznie. Ciekawostką jest natomiast fakt, że wodę tracimy również w ramach procesów trawiennych, a nawet wtedy, gdy oddychamy. Nie bez znaczenia jest jakość wody, jaką spożywamy.

Jaką wodę warto pić?

Przede wszystkim taką, co do której źródła pochodzenia jesteśmy pewni. Większość terytorium naszego kraju ma dostęp do badanej i stale kontrolowanej wody pitnej. Okazuje się, że możemy pić wodę z kranu, ale chociaż w tym zakresie powstała nawet niejedna kampania społeczna propagująca picie „kranówki”, to Polacy i tak wybierają raczej wodę przegotowaną. Popularna jest też woda butelkowana albo dystrybutor na wodę ze specjalnym filtrem, który daje gwarancję wody najlepszej jakości.

Ile wody należy pić każdego dnia?

Musimy mieć stały dostęp do wody pitnej i nie ulega to żadnej wątpliwości. To zresztą dlatego rozmaite instytucje zadbały już o to, by oferować wodę wszystkim, którzy czują pragnienie. Standardem jest już dystrybutor wody dla szkół, firm czy w instytucjach publicznych. W parkach i na miejskich skwerach coraz częściej pojawiają się tzw. poidełka.

Eksperci potwierdzają, że każdy z nas powinien wypijać przynajmniej 1,5 litra płynów dziennie. Oczywiście nie musi to być płyn tylko w postaci czystej wody. To także innego rodzaju napoje oraz zupy i dania na bazie wody.

Zapotrzebowanie na wodę może być większe w zależności od trybu życia, jaki prowadzimy. Ci, którzy każdego dnia wykonują wysiłek fizyczny, potrzebują nawadniać się bardziej. To samo dotyczy pór roku – latem warto wypijać nawet 3 litry płynów.

Wodę najlepiej pić systematycznie, czyli często, ale małymi łykami. To dlatego zaleca się mieć stały dostęp do źródła wody. Dzisiaj dostępny może być nawet dystrybutor wody gazowanej, jeśli ta naturalna nie bardzo nam smakuje. Jeśli w miejscu, gdzie jesteś, nie ma dostępu do takowej, warto mieć ze sobą wodę w butelce.

Pamiętaj, że na odwodnienie najbardziej narażone są dzieci – dbaj o to, by w razie pragnienia zawsze mogły ugasić pragnienie.

Artykuł przygotowany w oparciu o materiały udostępnione przez dostawcę dystrybutorów na wodę: woda365.pl