Krzewy kwitnące w ogródkach działkowych

Często, od właścicieli młodego ogrodu, można usłyszeć niemal fantastyczną frazę: chcę piękny, zróżnicowany ogród, kwitnący i pachnący, ale niewymagający stałej i czujnej uwagi, żmudnej opieki, codziennego pielenia, rozluźniania i niekończących się przeszczepów. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak. Jest realistyczne zorganizowanie takiego wymarzonego ogrodu za pomocą bardzo prostych środków, a nie trzeba będzie czekać latami na wspaniałą naturalną dekorację ogrodu na działce. Wystarczy przyjrzeć się krzewom kwitnącym.

Jakie krzewy kwitnące pięknie udekorują działkę?

Nowoczesna gama krzewów ozdobnych jest tak duża i różnorodna, że pozwala na stworzenie pięknego i jednocześnie rzadkiego ogrodu. Krzewy doskonale łączą się ze sobą jak również z drzewami i większością roślin ogrodowych, dlatego możliwości w projektowaniu ogrodów są praktycznie nieograniczone. Krzewy ozdobne w sezonie kwitną przez bardzo długi czas. Nawet, jeśli główny kolor liści jest zielony, rosnące młode liście często mają różne odmiany zabarwienia (różowe, czerwonawe, fioletowe, brązowe). Jesienią uderzają w wyobraźnię w barwach czerwieni, pomarańczy i złotych odcieni.

Co więcej, efekt ten zmienia się zauważalnie przy każdej zmianie temperatury i wilgotności. Zwykle, po suchym i gorącym lecie, liście zmieniają zabarwienie wcześniej, po deszczach i ochłodzeniu zachowują dłużej zielony kolor. A jeśli wystąpiły krótkotrwałe umiarkowane przymrozki, wówczas paleta jesiennego koloru liści jest szczególnie piękna i zróżnicowana. I można znaleźć nie tylko żółte i czerwone odcienie, ale także różowe a nawet fioletowe.

Gatunki krzewów ozdobnych do ogrodu na działce

Wiele krzewów rozkwita tak bujnie i skutecznie, że mogą konkurować się z najpiękniejszymi kwiatami. Dotychczas dominowały: Mahonia pospolita, forsycja następnie Pigwowiec japoński, niektóre krzewy różane i rododendron.

Wczesną wiosną obficie kwitnienie tawua. W pierwszej połowie maja berberys syberyjski, oraz inne jego odmiany. W pierwszej połowie maja gdy kwitną berberysy ujawnia się niesamowicie atrakcyjny widok, szczególnie gdy są to już dobrze wyrośnięte krzewy. W tym czasie z reguły liście nie rozwijały się i nic nie stoi na przeszkodzie, aby podziwiać złote frędzle, całkowicie zakrywające opadające gałęzie. W niektórych miejscach młode liście zaczynają się rozwijać, podkreślając złoto-żółte kwiaty z ich brązowym lub czerwonawym kolorem.

Pod koniec maja odmiana kaliny ( Viburnum), aronii czarnej, wiciokrzewu krzewiastego i oczywiście bzu zachwycają aromatem i cudownymi kwiatami. To długo oczekiwany moment dla wszystkich ogrodników, wiosna jest w zenicie, a lato wciąż przed nimi. Koniec maja to czas bzu, liliowa pałeczka kwiatowa jest przekazywana jaśminom, których zapach rozciąga się po ogrodach. Jednocześnie z nimi kwitnie żylistek i krzewuszka. Te urocze krzewy nadal nie są zbyt powszechne w naszym kraju, a wielu obawia się ich sadzenia. Ale są dość stabilne, można spróbować sadzić je w cichym i bezwietrznym miejscu, na dobrze przygotowanej, umiarkowanie odżywionej glebie.

Krzew tawulec kwitnie na początku sierpnia, tworzy duży krzew o łukowato wygiętych gałęziach, rosnący z czasem do 2 m wysokości i szerokości. Pełne wdzięku luźne kwiatostany o jasnym kremowym kolorze. Czarujące krzaki róż kwitną przez całe lato. Oczywiście są to najbardziej ulubione krzewy wszechczasów. Dziś są do dyspozycji malutkie róże, różne okrywowe, parkowe, krzewiaste i wspinaczkowe, hybrydowe róże herbaciane. Na każdy gust i do różnych celów.

W drugiej połowie lata i jesienią uwagę zwracają kwitnące hortensje krzewiaste, przyłącza się również fokus. Początkowo kwitnie hortensja w takich odmianach jak: Anabelle i Grandiflora z kwitnącymi, dużymi kwiatostanami a następnie kolejna odmiana hortensji bukietowej H. paniculata. Bujne kwiatostany hortensji różnią się kształtem, wielkością i kolorem, a dzisiaj ich paleta jest szczególnie interesująca: biała i kremowa.

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce.