Podróż z dzieckiem na wesoło

Wakacje, czas wyjazdów. A będzie ich więcej, bo zbliża się długi weekend. Planujemy wyjazd, ale już martwimy się tym, że nasze maluchy będą marudzić w samochodzie. Można temu zaradzić i mile zaskoczyć dzieci oraz siebie.

Czemu dzieci narzekają? Bo się nudzą? A czemu się nudzą? Bo nie mają zajęcia. Trzeba więc po prostu zorganizować im czas i skierować uwagę na coś innego niż „nic nie robienie”. Najprostsza metoda – włączenie do słuchania muzyki dla dzieci i wspólne śpiewanie. I nam, i dziecku, zrobi się wesoło.

Kolejna sprawa – aby zająć dziecko, można dać mu ekran ze znikopisem, wtedy można rysować bez końca. Starsze rodzeństwo lub jeden z rodziców (ten nie kierujący) może rysować zagadki na znikopisie. Inna opcja – tablet. Tu prostych zabaw czy ilustracji do pokolorowania jest mnóstwo. Także bajek do oglądania, chociaż niektórzy rodzice są przeciwni włączaniu bajek. No ale podróż to sytuacja nietypowa.

Książki też są niezawodne, zwłaszcza te z dużymi ilustracjami.

Możne jednak zabawić skutecznie dziecko bez żadnych gadżetów. Bawimy się w grę „Kto pierwszy” – kto pierwszy zobaczy za oknem, np. dom z zielonym dachem, ciężarówkę z dwiema przyczepami, ciągnik, bociana, itp.. Pomysły można mnożyć w zależności od trasy, w jaką jedziemy.

Niebo jest także świetnym obiektem do zabawy – oglądamy chmury i nazywamy kształty. Mogą to być najróżniejsze stworki, którym wymyślamy śmieszne imiona.

Kolejna zabawa – dziecko podaje dowolną literę i na tę literę wymieniamy na zmianę: imiona, rośliny, zwierzęta, nazwy zabawek i co tylko przyjdzie nam do głowy.

Jeśli dziecko ma swoją ulubioną zabawkę możemy przeznaczyć dziecku rolę przewodnika, np. misia. Maluszek wtedy musi tłumaczyć swojemu pluszakowi co widzi, dokąd jedzie i co będzie robił.

Niektórzy rodzice lubią robić swojemu dziecku zdjęcia  w trakcie jazdy – dzieci to absorbuje, robią śmieszne miny i na bieżąco oglądają zdjęcia na wyświetlaczu aparatu.

Wszystkie zabawy można urozmaicać według własnej inwencji. Tak naprawdę sama podróż z dzieckiem może być świetną zabawą dla obu stron.