O czym pamiętać, dekorując okno?


Warning: Missing argument 2 for themify_add_video_wmode_transparent() in /wp-content/themes/kobiecybialystok/functions.php on line 179

Warning: Missing argument 3 for themify_add_video_wmode_transparent() in /wp-content/themes/kobiecybialystok/functions.php on line 179

Podczas urządzania mieszkania nie zapominajmy o dekoracji okien. Ma to bardzo pozytywny wpływ na styl oraz charakter pomieszczenia. Źle dobrana dekoracja może zniweczyć całą koncepcję aranżowania danego miejsca, z drugiej strony jak się postaramy, efekt będzie bardzo satysfakcjonujący. Żeby dobrać najlepszą dekorację okienną, powinniśmy pamiętać o wielu kwestiach. Postaramy się podpowiedzieć, co jest najważniejsze. O czym powinniśmy pamiętać?

Dekoracja ma znaczenie!

Okna mają znaczenie w każdym miejscu w domu, łączą one naszą wewnętrzną domową przestrzeń z tym, co na zewnątrz. Zapewniają niezbędne do życia światło i świeże powietrze. To zbyt ważne miejsce w domu, by nie pomyśleć o odpowiedniej dekoracji. Aranżacja okna powinna być dopełnieniem zewnętrznego krajobrazu. Co prawda, piękny pejzaż nie potrzebuje żadnych ozdób, czasami jest nawet to niewskazane, jednakże jak za oknem nie ma nic specjalnego do podziwiania, to pomysłowa dekoracja może zaoferować bardzo wiele.

castorama-dekoracja-okna-3Proste sposoby na poprawę wyglądu wnętrza

Dekoracja okna może sprawić, że pewne niedoskonałości zostaną poprawione. Nie tylko mankamenty okien, ale nawet całego pomieszczenia. Dzięki nim można ukryć niezbyt interesujące elementy jak grzejnik. Co więcej, umiejscowienie i rodzaj karnisza powoduje, że dane pomieszczenie wydaje się wyższe lub niższe. Tkanina, która jest zawieszona na niewidocznym karniszu sufitowym, optycznie podwyższy wnętrze, z drugiej strony karnisz znajdujący się nad samym oknem je obniży.

Można zmniejszać wysokość okna, w tym celu opuszczamy lambrekin lub gzyms poniżej szczytu okna. Jeśli chcemy je zwiększyć, robimy czynność zgoła odwrotną. Kolejny trik odnosi się do poszerzania i zwężania okien. Gdy są wąskie, możemy je poszerzyć, gdy rozciągniemy firany poza ramy wnęki okiennej. Zwęzimy zaś je dzięki tkaninom, które są zawieszone w świetle szyb. Jak więc widzimy, za pomocą kilku sztuczek możemy je udekorować tak, by pasowały do wnętrza. Więcej ciekawych porad znajdziesz pod adresem http://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/urzadzanie/dekoracja-okna.html.

castorama-dekoracja-okna-1Dobieramy materiał

W dekoracji okien mamy wiele do wyboru. Są zwiewne, delikatne firany, proste rolety, zasłony, żaluzje – drewniane lub aluminiowe. Do wyboru mamy ponadto draperie czy nawet panele japońskie. Jak wybrać najlepszy materiał? Powinniśmy kierować się indywidualnymi upodobaniami, nie żadną modą. Dekoracja może być kolorystycznie spójna z innymi elementami wystroju, może też jednak wprowadzić kontrast, który ożywi dane miejsce. Kolor pomaga w tworzeniu naturalnego światła.

Barwy ciepłe, czyli żółty czy czerwony są najlepsze do miejsc, w których brakuje światła dziennego. Chłodne odcienie zaś mogą zmniejszyć działanie zbyt mocnego światła, więc wprowadzą do pomieszczenia trochę ukojenia, gdy słońce silnie operuje. Sam materiał to jednak nie wszystko, bo ważna jest także faktura tkaniny, a do tego zaliczamy jej ciężar, splot czy typ włókna.

Choć dekoracja może kojarzyć się czymś dodatkowym, to tak naprawdę ma ogromny wpływ na końcowy efekt aranżacyjny. Gdy o tym zapomnimy, możemy być niezadowoleni z tego, jak wygląda dane miejsce. A przecież czasami potrzeba tak mało, by zmienić tak wiele.

Więcej o oknach w mieszkaniu pisaliśmy tutaj

Wybór okna do mieszkania w bloku