Mało wymagające rośliny doniczkowe

Wcale nie trzeba być doskonałym ogrodnikiem, aby posiadać piękne i okazałe rośliny doniczkowe. Wiele roślin ma bowiem niewielkie wymagania wegetacyjne i jest odpornych na trudne warunki. Wytrzymują one nawet kilka tygodni przez podlewania.

PflanzzeitAloes i kaktusy

Aloes (Aloe Vera) to jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych, która sprawia niewiele problemów. W warunkach domowych może rosnąć przez wiele lat.  Najlepiej rośnie w stanowiskach słonecznych, lubi umiarkowane podlewanie. Przed kolejnym podlewaniem trzeba całkowicie wysuszyć podłoże w doniczce, a więc nawet kilka tygodni bez podlewania nie jest dla aloesu bardzo szkodliwe. Z kolei nadmiar wilgoci, zwłaszcza w okresie zimowy, powodować można gnicie rośliny.

Kaktusy (Cactaceae) to kolejne rośliny doniczkowe idealne dla osób początkujących. Dodatkowo są bardzo tanie, a wybór gatunków i odmian w sklepach ogrodniczych jest ogromny. Każdy więc znajdzie kaktusa odpowiedniego dla siebie. Zdecydowana większość kaktusów jest mało wymagająca. Do wzrostu potrzebują jedynie słonecznego i jasnego stanowiska oraz umiarkowanego podlewania.

Draceny

Dracena obrzeżona (Dracena marginata) nazywana jest często drzewkiem smoka lub smokowce. To roślina łatwa w uprawie, która odporna jest nawet na mało sprzyjające warunki. Doskonale sprawdza się więc w przypadku osób o niewielkiej wiedzy w zakresie uprawy roślin doniczkowych. Lubi raczej jasne stanowiska, ale dobrze radzi sobie też w półcieniu. Nie należy jej jednak wystawiać na pełne słońce. Preferuje umiarkowane podlewanie, raz w tygodniu lub nawet rzadziej.

Dracena sanderiana (Dracena sanderiana) to z kolei tzw. Lucky Bamboo. W Chinach roślina ta nazywana jest Fu Gwey Zchu – bogactwo i energia. Bambus nie wymaga szczególniej pielęgnacji, powinien tylko stać cały czas w wodzie. Trzeba ją wymieniać co 2 tygodnie i stale uzupełniać. W przypadku przesadzenia do doniczki dracenę powinno się także nawozić rozcieńczonym nawozem.

Grubosz drzewiasty i nolina

Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) to popularne drzewko szczęścia. Rośnie bardzo wolno i nie potrzebuje przycinania czy szczególnego prowadzenia. To roślina wieloletnia, która w warunkach domowych osiągnąć może wysokość 100 centymetrów. Wiosną i latem wymaga bardziej obfitego podlewania, ale wytrzymuje dobrze także okresowe niedobory wody. W zimie przed kolejnym podlewaniem należy odczekać aż podłoże dokładnie wyschnie. Roślina preferuje słoneczne stanowiska. Latem doskonale sprawdza się więc na balkonie czy tarasie.

Nolina (Nolina recurvata) znana jest niekiedy jako noga słonia. Nazwa ta pochodzi od zgrubiałego kształtu łodygi, która magazynuje wodę. To roślina długowieczna charakteryzująca się powolnym wzrostem. Dobrze rośnie w pomieszczeniach mocno ogrzewanych i suchych. Nie lubi zbyt dużej ilości wilgoci, nie można więc przesadzić z podlewaniem. Przed podlaniem dobrze jest także wysuszyć podłoże. To idealna roślina doniczkowa dla osób zabieganych, które często zapominają o regularnym podlewaniu roślin.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy ze sklepem Sklep Dla Ogrodu – najlepszym sklepem ogrodniczym.