Kupujemy szampon do włosów – o czym pamiętać?

Jak wybrać idealny szampon do włosów? Z takimi wątpliwościami mierzy się wiele kobiet, które przemierzając drogeryjne alejki zastanawia się, który z prezentowanych kosmetyków najlepiej sprawdzi się na ich pasmach. Aby wybrać mądrze i dobrze, należy rozważyć zakup produktu dopasowanego do typu włosów oraz skóry głowy.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Typ włosów i skóry głowy – od tego zacznij poszukiwania idealnego kosmetyku!

Dla wielu osób podstawowym wyznacznikiem doskonałego szamponu do włosów, takiego jak np. https://cosibella.pl/pol_m_Cialo-i-Wlosy_Wlosy_Szampony-733.html są jego właściwości oczyszczające. Często jednak zapominamy, że kosmetyk musi spełniać nie tylko określone funkcje, ale również pasować do naszych włosów. I tak, jeśli skóra głowy jest sucha, podrażniona i wykazuje tendencję do łupieżu, polecane są delikatne szampony, z jak najmniejszą ilością składników. Przetłuszczająca skóra głowy polubi się z kosmetykami silnie oczyszczającymi lub odwrotnie, łagodnymi – w momencie, kiedy jest nadmiernie przesuszona. Z kolei neutralne szampony do włosów okażą się najlepszym sprzymierzeńcem normalnej skóry głowy. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli weźmiemy pod lupę typ kosmyków. Farbowane, zniszczone, przesuszone, cienkie i kręcone idealnie zaprezentują się w duecie z delikatnymi szamponami do włosów – o łagodnej formule, pozbawionej silnie działających dodatków. Tylko posiadaczki zdrowych, mocnych, grubych i gęstych pasm mogą pokusić się o stosowanie mocnych detergentów.

Zoom na skład, czyli co zawiera szampon do włosów?

Po pierwsze, detergenty. To obecność tych składników w kosmetykach do włosów kwalifikuje je jako łagodne, średnie lub mocne w działaniu. Do najczęściej stosowanych można zaliczyć: Sodium Laureth Sulfate, Sodium Coco Sulfate, Ammonium Lauryl Sulfate i inne Sodium Myreth Sulfate. Nieco słabszym działaniem wykazuje się: Cocamidopropyl betaine, Coco betaine, Laureth-10 czy Lauryl glucoside.

Drugim składnikiem są emolienty i powlekacze. Mowa oczywiście o szeroko pojętych olejach, woskach i silikonach, które pielęgnują, wygładzają i nawilżają pasma. Co ważne, ich obecność zmniejsza moc szamponów do włosów z silnymi detergentami.

W dalszej kolejności wymienić należy humektanty, czyli nic innego, jak składniki o działaniu nawilżającym. Polecane w szczególności posiadaczkom suchych, zniszczonych i farbowanych pasm. W pozostałych przypadkach mogą powodować nieestetycznie wyglądający efekt obciążenia.

W wielu szamponach do włosów dumne miejsce zajmują również zioła. Ich stosowanie nie jest jednak przeznaczone dla wszystkich osób. Chodzi głównie o posiadaczki cienkich, zniszczonych i łamliwych włosów, które po zastosowaniu ziołowych, często silnie działających kosmetyków, zauważają u siebie ich przesuszenie.