Kayah w Operze i Filharmonii Podlaskiej

11.02. Kayah rusza w jubileuszową trasę koncertową „Kamień”. Minęło 20 lat od ukazania się tej wyjątkowej dla artystki płyty. To właśnie wydawnictwo sprawiło, że Kayah stała się niezwykle popularna. Piosenkarka odwiedzi 10 polskich miast, a w czwartek 11 lutego – Białystok. Megagwiazda polskiej muzyki wystąpi o godz. 19.00 na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. W sprzedaży są jeszcze ostatnie bilety!

Pierwsza autorska płyta jazzowa Kayah, zatytułowana „Kamień”, ukazała się w listopadzie 1995 roku. Pierwszym singlem wysłanym do stacji radiowych został utwór „Jak liść”, a drugim – „Nawet deszcz”. W 1996 roku ukazały się dwa kolejne numery promujące wydawnictwo – „Santana” i „Fleciki”, do którego teledysk został nakręcony w Kalifornii, a jego reżyserem został Janusz Kamiński.

Artystka traktuje płytę jako swój prawdziwy debiut. Album został napisany i wyprodukowany przez samą Kayah. Łączy soul z jazzem i R&B, został przyjęty pozytywnie, zarówno przez krytyków, jak i słuchaczy. W jego nagraniu wzięli udział m.in. Krzysztof Pszona, Filip Sojka, José Torres, Krzysztof Herdzin, Michał Urbaniak i Artur Affek. Album, głównie dzięki przebojowi „Fleciki”, sprzedał się w nakładzie ponad 60 tysięcy egzemplarzy i zdobył status złotej płyty.

Utwór „Jak liść” pojawił się już wcześniej na akustycznej płycie zespołu Republika z 1993 roku o nazwie „Bez prądu”. Nosił wówczas tytuł „Mówili o mnie”. W tym samym roku Kayah wykonała go, pod zmienionym już tytułem, startując w konkursie Bursztynowy Słowik podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie, na którym zdobyła główną nagrodę. Nagranie „Jestem kamieniem” trafiło natomiast wówczas na składankę piosenek różnych artystów „Jestem za”.

W 1996 roku Kayah doczekała się uznania w postaci nagrody polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderyka w kategorii Wokalistka roku. Jej płyta „Kamień” była również nominowana jako najlepszy album popowy roku. Rok później artystka ponownie uzyskała nominacje w kategorii Wokalistka roku oraz otrzymała tytuł Indywidualności Roku, przyznawany przez Telewizję Polską.

„Kamień” to płyta nastrojowa, ponadczasowa, klasyk lat 90., której brzmienie i przekaz się nie zestarzały. Dobre, refleksyjne teksty, melodyjne utwory zaśpiewane smutnym  głosem prosto z wnętrza Kayah. Jak mówi sama artystka: to „Kamień” węgielny pod jej karierę.

Nie tylko dla artystki jest to wyjątkowa płyta. Także fani Kayah często wracają do „Kamienia”, wspominają go i uważają za szczególnie bliski album. Teraz nadszedł czas na zmierzenie się z przeszłością. Na koncercie hity z „Kamienia” poddane zostaną reinterpretacji i zaprezentowane będą w nowych aranżacjach. Nie zabraknie najbardziej znanych utworów z płyty, takich jak „Fleciki”, „Nawet deszcz”, „Santana”, „Jestem kamieniem” czy „Jak liść”. Będzie też kilka muzycznych niespodzianek.

Historię powstania płyty „Kamień” można wysłuchać w „Trójkowej” audycji „Historia pewnej płyty”:  ttp://www.polskieradio.pl/6/242/Artykul/273756,Kayah-znaczy-Kamien