Kasza jaglana na smukłą sylwetkę !

Kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych kasz. Powoli staje się coraz bardziej popularna, lecz nadal jest niedoceniana. Ma niepowtarzalny, bardzo oryginalny smak (jeżeli jest odpowiednio przygotowana). Można ją łączyć niemal ze wszystkim i na każdy sposób (na słono, na słodko).

Wartość odżywcza kaszy:

Jest to produkt niskoskrobiowy. Zawiera  łatwo przyswajalne białko . Charakteryzuje się wysoką zawartością witamin z grupy B (szczególnie wit B1, B2, B6) oraz żelaza i miedzi.

Dzięki tylu właściwościom odżywczym znajduje również swoje zastosowanie jako produkt leczniczy. Jednym z najważniejszych jej właściwości zdrowotnych jest fakt, że jest lekkostrawna oraz nie uczula (jest produktem naturalnie bezglutenowym). Dlatego zaleca się ją osobom chorującym na celiakię (chorobę trzewną) a także osobom cierpiącym na niedokrwistość.

Działa jako naturalne lekarstwo na katar czy przeziębienia ze względu na działanie antywirusowe (wysusza nadmiar wydzieliny).

Kasza jaglana, jak większość kasz, jest dość kaloryczna (100g kaszy dostarcza ok. 350 kcal). Nie oznacza to jednak, że masz z niej rezygnować. Raz na jakiś czas jak najbardziej jest wskazana. Bogata jest ona bowiem w krzem poprawiający przemianę materii.

Kasza dla urody? Oczywiście tak. Dzięki zawartości krzemionki korzystnie wpływa na włosy, skórę, paznokcie. Krzem odgrywa istotną rolę w mineralizacji kości. Oprócz zbawiennego krzemu, kasza bogata jest w witaminę E oraz lecytynę. Te składniki korzystnie wpływają na pamięć, koncentrację oraz regulują prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Ze względu na takie właściwości szczególnie polecana jest osobom pracującym umysłowo (w tym maturzystom oraz studentom w okresie sesji 😉 )

Jak prawidłowo przygotować kaszę do spożycia ?

Nieprawidłowo przyrządzona kasza ma gorzkawy smak. Co zrobić, aby tego uniknąć? Należy przed gotowaniem obficie zlać ją zimną wodą a  następnie gorącą. Warto namoczyć ją na kilka godzin przed gotowaniem albo zostawić na noc w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny (dzięki temu dodatkowo z gotowaniem pomożemy unieczynnić fityniany – związki zawarte w kaszach, utrudniające przyswajanie składników mineralnych).

Kasza jaglana świetnie pasuje jako dodatek do duszonych mięs czy dań na słodko (np. zapiekanki ze śliwkami, jabłkami)

Przekonałaś się już? Ja na pewno, dlatego zachęcam , aby już dziś ten produkt zagościł w waszych domach i uświetniał niejedną potrawę 😉

Autor: Dietetyk , Urszula Jaczewska