Jak zająć dziecku czas w weekendy?

Bycie rodzicem to praca na pełny etat. W tygodniu zapewniamy dziecku dodatkowe lekcje rysunku, gry na pianinie czy naukę języka angielskiego. Jednak, jak co tydzień zastaje nas weekend, zajęć w przedszkolu czy szkole nie ma, a my chcielibyśmy podładować baterię na nadchodzący czas i po prostu wypocząć. Zatem jak zorganizować sobie weekend, aby dzieci były syte i rodzice cali?

Dziadkowie

Tutaj sprawa staje się coraz trudniejsza. Dawniej pokolenie „dziadków” spędzało więcej czasu w domu, babcie nie pracowały i chętniej przygarniały wnuki na popołudnia i wakacje. Obecnie starsze osoby chcą się rozwijać, spędzają dużo czasu poza domem, czerpią z życia to, co najlepsze, a wiek emerytalny nazywają drugą młodością. I nie ma co się dziwić, swoje przepracowali i należy im się czas wypoczynku. Nie można też zapominać o „młodych” 40 letnich dziadkach, którzy są aktywni na rynku pracy i rozrywki. Im zdecydowanie nie w głowie spędzanie każdego weekendu z małym dzieckiem. Od czasu do czasu i z wyprzedzeniem, owszem. Możemy w ten sposób zapewnić rozrywkę dziecku raz na miesiąc-dwa…

Fundacje

Liczne fundacje organizują w weekendy zajęcia dla dzieci i młodzieży. Zazwyczaj jednak kojarzymy je jako pomoc dla dzieci z ubogich domów – co jest błędnym przekonaniem. Część z nich zajmuje się organizacją ciekawych przedsięwzięć kierowanych dla dziecka w różnym wieku. Kreatywne zajęcia na studenckich uczelniach, bezpłatne warsztaty czy spacery krajoznawcze, pozwolą nam na kilkugodzinną przerwę w obowiązkach i umożliwią choćby odwiedzenie ulubionej restauracji, czy wybranie się na seans, który nie jest bajką.

Rodzice

Ciekawym rozwiązaniem może okazać się umówienie się ze znajomymi rodzicami na wymienną opiekę weekendową. Dzięki temu dzieci spędzą wspólnie czas, a my w niektóre weekendy będziemy zajmować się gromadką dzieci, a w inne będziemy cieszyć się spokojem w domu. Jeżeli mamy małe mieszkanie możemy udać się do restauracji przeznaczonej dla dzieci, w której można uzyskać ciekawe promocje i zapełnić czas zabawą i ciekawymi zajęciami. Właściciel Oranżerii, dziecięcej restauracji w Lublinie organizuje miedzy innymi kreatywne obiady w pierwszą sobotę miesiąca. „Organizujemy również imprezy okolicznościowe takie jak chrzciny czy urodziny dziecka. Dodatkowo mamy osobne menu przygotowane specjalnie pod gusta najmłodszych klientów. Dla posiadaczy Karty Rodzina Trzy Plus oraz Regionalnej Karty Dużej Rodziny przygotowaliśmy specjalne zniżki”.

Wspólny wypoczynek

Jeżeli zależy nam na wspólnie spędzonym czasie, w weekend warto wprowadzić dziecko w świat kreatywnych prac. Wspólne wyklejanie, tworzenie teatrzyku czy gotowanie całą rodziną to doskonały sposób na naładowanie baterii dla obu pokoleń. Trzeba liczyć się z bałaganem w domu i dłuższym czasem wykonania prostych czynności, jednak niejadek chętniej zje sałatkę, którą samo zrobiło, a mały artysta swoimi pracami plastycznymi będzie mógł się pochwalić w szkole przed kolegami i nauczycielami. Włączanie dzieci w sprzątanie domu i codzienne wykonywanie obowiązków nie jest zabieraniem im dzieciństwa, a wprowadzaniem w odpowiedzialność. Co ważne – dzieci lubią naśladować dorosłych i być pomocne. Czerpią z tego przyjemność i lubują się w pochwałach dobrze wykonanej pracy. Do momentu w którym im się nie wmówi, że wycieranie kurzy kolorową ściereczką z drewnianą biedronką jest nieprzyjemne, a ślizganie się w specjalnych kapciach do mycia podłóg jest przykrym obowiązkiem i my szmatom na szczotce zrobimy to szybciej i lepiej…
2 komentarze

  1. viva maria
    mar 16, 2016 @ 19:22:44

    Razem z dziećmi wykonujemy fajne zadania na portalu badzdlamnie.pl Zbieramy przy okazji dobrej zabawy punkty na trampolinę 🙂 Pomysły są fajne i na pewno nie raz powtórzymy te zabawy.

  2. Karolina
    paź 30, 2015 @ 00:07:45

    Bardzo interesujący artykuł. Miło się go czytało, dzięki.