Trądzik – jak pozbyć się problemu?

Do jednych z najczęściej występujących chorób skóry należy trądzik pospolity. Zmiany skórne rozpoczynają się już w okresie pokwitania i w większości przypadków ustępują samoistnie. Zdarza się jednak, że problem nie znika nawet w dorosłym życiu. Pamiętaj, że tzw. domowe metody leczenia nie będą skuteczne. Tylko wizyta u dermatologa, który zaordynuje stosowne leki, może pomóc w pozbyciu się problemu.

Czym jest trądzik?

Trądzik pospolity to choroba skóry, która dotyka przede wszystkim osoby młode. Wynika ona z nadczynności gruczołów łojowych i cechuje się występowaniem wykwitów grudkowo-krostkowych, zaskórniaków i torbieli ropnych. Trądzik najczęściej atakuje okolice twarzy, szyi i pleców. Choć choroba ta najczęściej dotyka młodzież w okresie pokwitania, może dotyczyć także osób dorosłych a nawet niemowląt. Dermatolodzy uczulają, że nieleczony trądzik prowadzi do powstania nieestetycznych blizn (tzw. blizny potrądzikowe).

Klasyfikacja

Trądzik pospolity nie jest jedyną odmianą tej choroby. Objawy, występujące pomiędzy poszczególnymi rodzajami trądziku, są bardzo podobne, a skutecznej klasyfikacji choroby może podjąć się wyłącznie dermatolog. Wśród najczęściej występujących odmian, należy wymienić:

  • trądzik młodzieńczy – charakteryzuje się stosunkowo słabym nasileniem, a jego najczęstszymi objawami są zaskórniaki i wykwity krostkowe. Pojawia się w okresie pokwitania, zazwyczaj atakując twarz i plecy. Trądzik młodzieńczy najczęściej znika samoistnie po kilku latach trwania;
  • trądzik krostkowy – przy tej odmianie choroby, objawami są właśnie krosty;
  • trądzik ropowiczy – charakterystyczną zmianą dla tej odmiany choroby, są torbiele ropne. Ich gojenie następuje poprzez bliznowacenie;
  • trądzik skupiony – charakterystycznymi zmianami w tej odmianie choroby są głębokie nacieki i torbiele ropne, często zlewające się.

Przyczyny występowania

Skóra ludzka produkuje sebum, które stanowi naturalny lubrykant oraz warstwę ochronną. W okresie pokwitania występuje zaburzenie tego mechanizmu, co prowadzi do nadmiernej produkcji sebum i w konsekwencji – do powstawania trądziku. Krosty powstają wokół mieszka włosowego, a dzieje się tak, gdyż wzmożona produkcja sebum prowadzi do zatkania gruczołów łojowych i do namnażania bakterii wokół mieszka. Za nadmierne wytwarzanie sebum w okresie pokwitania odpowiada wzmożona produkcja androgenów.

Objawy

Objawami trądziku są wykwity o charakterze niezapalnym (zaskórniaki i mikrozaskórniaki) lub zapalnym (torbiele ropne, krosty). Zmiany trądzikowe zawsze mają charakter przewlekły. Ich nasilenie zmniejsza się w okresie letnim, a wynika to z nasłonecznienia, jakie występuje o tej porze roku.

Leczenie

Podstawą skutecznego leczenia trądziku jest wizyta u lekarza. Dermatolog będzie w stanie sklasyfikować rodzaj choroby i na tej podstawie, zalecić odpowiednie leczenie. W zależności od nasilenia objawów, stosowane są leki miejscowe lub ogólne. Substancje lecznicze działają przeciwłojotokowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Niektóre leki wykazują też działanie keratolityczne, a polega to na zdolności do rozkładania struktur białkowych warstwy rogowej naskórka.

Dermatolodzy zwracają uwagę, że leki miejscowe wymagają umiejętnej aplikacji. Substancja powinna być rozprowadzana na całej powierzchni łojotokowej, a nie wyłącznie na pojedynczych wykwitach. Podstawą skutecznego leczenia jest ścisłe przestrzeganie zaleceń dermatologa. Wszelkie odstępstwa mogą skutkować obniżeniem skuteczności terapii i w konsekwencji, wydłużonym czasem gojenia. Bardzo ważna jest też profilaktyka. Należy unikać wszelkich czynników, które mogą prowadzić do nasilenia objawów.

Artykuł został zainspirowany przez klinikę Derm Est, w której przyjmuje m.in. dermatolog, ale też lekarze innych specjalizacji.