Jak wezwać pomoc na autostradzie w Polsce?

Zbliża się sezon wakacyjny, czas podróży i zwiększonej eksploatacji naszych samochodów. Posiadamy w naszym kraju sieć autostrad, skąpą bo skąpą, ale zawsze. Co zrobić, gdy zepsuje nam się samochód na autostradzie, wśród pędzących innych samochodów? Jak się zachować, by nie stać się zagrożeniem dla innych użytkowników? Jak wezwać pomoc?

Jak się zachować?

Pamiętaj, że na autostradzie obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Gwałtowne zatrzymanie wśród aut pędzących 140 czy 150 km/h skończyć się może bardzo poważnym wypadkiem. Przy tak dużych prędkościach trzeba pamiętać, aby niesprawny samochód jak najprędzej usunąć z pasa ruchu, spychając go jak najbliżej prawej krawędzi jezdni lub na pas awaryjny. Pamiętaj o światłach awaryjnych. Następnie trzeba go prawidłowo oznaczyć, przez ustawienie w odległości 100 m trójkąta ostrzegawczego. 100 metrów to odległość między słupkami drogowymi. Pamiętaj, by założyć kamizelkę odblaskową, powinna znajdować się na wyposażeniu każdego samochodu, a po zmroku i w nocy ułatwi innym kierowcom dojrzenie twojej postaci. Pamiętaj też, że w czasie oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej nie wolno ani tobie, ani twoim pasażerom pozostawać z zepsutym aucie. Powinniście oczekiwać na pomoc za barierką, jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, gdyż kierowca samochodu pędzącego z prędkością 140 km/h może nie zauważyć samochodu stojącego w zatoczce lub przy krawędzi jezdni.

Jak wezwać pomoc?

Możesz to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze, możesz skorzystać z żółtego lub pomarańczowego telefonu SOS ustawionego na autostradzie. Telefony są rozmieszczone co 2-3 km, wówczas z pomocą przyjedzie firma, która ma umowę na obsługę danej autostrady. Skorzystanie z telefonu SOS jest bezpłatne. Do najbliższej z nich wskażą Ci kierunek strzałki na słupkach drogowych. Idąc do budki SOS poruszaj się, dla własnego bezpieczeństwa po zewnętrznej stronie barierki. Druga ewentualność to telefon do firmy, z którą masz podpisaną umowę assistance. Powinieneś pamiętać, że holowanie na autostradzie przez pojazd nieupoważniony jest niedozwolone, i skończyć się może wysokim mandatem, a sąd może orzec nawet zakaz prowadzenia pojazdów. Stąd absolutnie nie wolno prosić o pomoc innych uczestników ruchu drogowego, a koniecznie należy wezwać na pomoc specjalistów. Możesz też zadzwonić z komórki na numer 112 lub skontaktować się z prywatną pomocą drogową. Zanim wykonasz telefon, sprawdź na jakim kilometrze autostrady się znajdujesz. Odczytasz go na słupku drogowym, a podanie go zdecydowanie ułatwi pracę pomocy drogowej. Jeśli awaria jest stosunkowo niewielka, na przykład zabrakło ci paliwa, uzyskasz pomoc na miejscu, ale gdy potrzebna będzie laweta, holując twój samochód do najbliższego zjazdu z autostrady , parkingu lub na warsztat, wtedy musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 400 / 600 zł

Pamiętaj, że w tak szybkim ruchu pojazdów, jak na autostradzie musisz zachować czujność oraz troskę o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Trzeba tu zachować większą ostrożność niż na drogach o niższych kategoriach, a nawet prawidłowe oznaczenie samochodu podczas awarii, przy lekceważeniu zasad bezpieczeństwa i beztrosce skończyć się może większą tragedią.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Big Truck S.C. specjalizującej się w udzielaniu pomocy drogowej i holowaniu pojazdów.