Dlaczego warto spędzić urlop w górach?

Po ciężkim roku nastaje lato, a wraz z nim okres zwany wakacjami. Wtedy to mnóstwo Polaków (i nie tylko) staje nad dylematem: nad morze czy w góry? W tym artykule wytłumaczę, dlaczego lepiej wybrać tę drugą opcję.

O górach…

Na początku wytłumaczmy sobie definicję gór:

Górywypukła formą ukształtowania terenu o wysokości względnej przekraczającej 300 metrów. Za względu na wysokości bezwzględne wyróżnia się góry niskie, średnie i wysokie. W rzeźbie górskiej wyróżnić można formy wklęsłe, takie jak kotliny, doliny i kotły oraz wypukłe – grzbiety i masywy. (Źródło: Wikipedia)

W Polsce mamy Góry Świętokrzyskie, Karpaty oraz Sudety. Najwyższe pasmo górskie to Tatry, a szczyt – Rysy (2499 m n.p.m). Wszystkie z tych miejsc nadają się do spędzanie wczasów. Najstarsze z nich – Świętokrzyskie – kuszą swoją historią, bogactwem przyrody, słynnymi gołoborzami i sławnymi legendami o sabatach czarownic na Łysej Górze, a najmłodsze – Tatry – zapraszają na wypróbowanie jednego z wielu szlaków górskich, spróbowanie kuchni regionalnej (szczególnie oscypków!) oraz poznanie góralskich tradycji ludowych.

Dlaczego lepiej wybrać się na urlop w góry?

Dlaczego? Przede wszystkim: górskie wędrówki. Podróżowanie po tych kamiennych masywach w akompaniamencie prążącego słońca, zapachu lasu oraz przepięknych, niepowtarzalnych widoków to coś wspaniałego.

Urlop w górach wbrew powszechnie panującej opinii to nie tylko aktywność fizyczna i zdobywanie kilkutysięczników. Dla osób nielubujących się w górskich wspinaczkach znajdzie się wiele innych zalet, np:

  • Kontakt z przyrodą – wypoczynek w górach to świetny sposób, aby obcować sam na sam z fauną i florą. W górach bowiem znajduje się mnóstwo rzadko występujących w innych regionach roślin i zwierząt, np. w polskich Tatrach – kozice czy niedźwiedzie.
  • Poznanie swoich granic – biorąc udział w górskich eskapadach możemy poznać swoje możliwości. Będziemy wiedzieć ile kilometrów wędrówki to nasz limit i na jakiej wysokości zaprzestać dalszej wspinaczki.
  • Poznanie góralskiego folkloru – tatrzańskie tradycje ludowe to coś, co warto poznać. Tańce, stroje, kuchnia regionalna… coś wspaniałego!
  • Zdrowie – na wysokości 1000 m n.p.m organizm produkuje więcej czerwonych krwinek, poprawia się proces transportu tlenu do mózgu oraz nasze samopoczucie.
  • Sport – szczególnie zimą góry są świetnym miejscem do uprawiania takich sportów jak narciarstwo, snowboarding czy saneczkarstwo. Rozległe doliny i wyżyny to idealne miejsce na trenowanie swoich umiejętności (pamiętaj tylko, aby zjeżdżać i ćwiczyć w specjalnie przygotowanych miejscach, takich jak stoki narciarskie!).
  • Relaks – klimat górski zapewnia odpowiednie warunki do najlepszego wypoczynku. Wszechobecne termy, baseny, SPA czy solanki to idealne miejsca, aby komfortowo odpocząć.
  • Niskie ceny – góry różnią się od morza tym, że tutaj są zdecydowanie niższe ceny. Tak więc wybierając się w góry można zaoszczędzić 😀

Jak można więc zaobserwować: urlop w górach = multimożliwości spędzania czasu.

Co zabrać w góry?

Na liście ,,rzeczy niezbędnych w górach” musi się znaleźć:

  1. Dobry humor – podstawa spędzania urlopu w górach. Bez niego ani rusz.
  2. Masa zapału – przyda się podczas sprawdzania każdej z atrakcji lub legendy w danym regionie.
  3. Ewentualnie: przedmioty codziennego użytku i bagaże – bez nich damy sobie radę, ale bez powyższych dwóch ani trochę.
Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ekskluzywny hotel bristolbusko.pl ze SPA.