Jak ułatwić oddychanie maluchowi?

Rodzice i opiekunowie powinni dbać o drożność nosa niemowlęcia. Jest to bardzo ważne, ponieważ dziecko może wtedy swobodnie oddychać. W przypadku zapchanego noska, dziecko może mieć problemy nie tylko z oddychaniem, ale także z przyjmowaniem pokarmu. Jak więc ułatwić dziecku oddychanie?

 

Czyszczenie nosa niemowlaka

Dbanie o drożność nosa dziecka jest bardzo ważne z kilku powodów. Zatkany nos nie tylko utrudnia oddychanie, ale wydzielina, która zbiera się w nosie może doprowadzić do rozwoju infekcji górnych dróg oddechowych. Do czyszczenia nosa polecana jest sól fizjologiczna dla niemowląt. Jest to naturalny środek, który doskonale sprawdzi się w przypadku maluszków. Nosek warto czyścić profilaktycznie kilka razy dziennie. Aby ułatwić dziecku oddychanie należy zadbać też o kilka rzeczy. Przede wszystkim o odpowiednią temperaturę w domu. Nie powinna ona przekraczać 21°C. Bardzo ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza, którą można zapewnić dzięki elektrycznym nawilżaczom powietrza. Mokre ręczniki powieszone na kaloryferach to domowa metoda na nawilżenie powietrza. Warto o nie zadbać szczególnie podczas sezonu grzewczego.

 

Sól fizjologiczna dla niemowląt – jak działa i jak jej używać

Dostępna w każdej aptece sól fizjologiczna to roztwór chlorku sodu o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się ją do nawodnienia i uzupełnienia elektrolitów. Można jej też używać do przemywania oczu. Sól fizjologiczna dla niemowląt używana do czyszczenia noska dostępna jest w wygodnych ampułkach. Można ją też kupić w postaci sprayu do nosa. Jej głównym zadaniem jest nawilżenie błony śluzowej nosa. U dzieci stosuje się ją także do udrożnienia nosa. Można jej używać profilaktycznie, kilka razy dziennie lub gdy dziecko zmaga się z katarem lub infekcją górnych dróg oddechowych. Ten naturalny środek sprawdzi się także w przypadku alergii. Sól fizjologiczna dla niemowląt użyta wieczorem pomoże usunąć nieczystości i wydzielinę, co zapewni dziecku spokojny sen. Po wpuszczeniu jednej – dwóch kropli do każdego otworu noska dziecko powinno leżeć na brzuchu lub na boku. Wydzielinę, która wypłynie z noska należy wytrzeć papierem lub gazikiem. Produkt jest naturalny, nie uzależnia i jest bezpieczny nawet przy dłuższym stosowaniu.