Częsta zmiana partnera seksualnego – jakie zagrożenia?

Przy częstej zmianie partnera seksualnego należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Choroby przenoszone drogą płciową są bardzo niebezpieczne i mogą nieodwracalnie zmienić życie. O odpowiednim zabezpieczeniu powinni pamiętać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jak uchronić się przed chorobami wenerycznymi?

 

Choroby przenoszone drogą płciową

Choroby weneryczne, czyli przenoszone drogą płciową, to problem, o którym nie mówi się głośno. Dotyka on coraz większej liczby osób, które przede wszystkim nie są świadome niebezpieczeństw, jakie niesie za sobą np. częsta zmiana partnerów seksualnych i brak odpowiedniego zabezpieczenia. Do najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową zalicza się:

– HIV, czyli choroba, która atakuje układ odpornościowy. Wirusa nie da się wyleczyć, więc jeśli dojdzie do zakażenia, to do końca życia będzie się nosicielem HIV.

– Chlamydioza – choroba, która może objawiać się problemami z pęcherzem, pieczeniem, bólem, parciem na pęcherz, upławami czy bolesnością jąder. Choroba może też przebiegać bezobjawowo. Nieleczona może spowodować bezpłodność.

– Kiła, której objawami są wrzody pojawiające się w okolicach narządów płciowych. Nieleczona prowadzi do uszkodzeń serca i mózgu.

Inne choroby weneryczne to rzeżączka, opryszczka narządów płciowych czy wirusowe zapalenie wątroby. W przypadku stosunku analnego ryzyko zarażenia się chorobą jest większe. Nie należy lekkomyślnie podchodzić do tematu zabezpieczeń, ponieważ może to mieć nieodwracalne konsekwencje dla życia i zdrowia.

 

Prezerwatywy, czyli skuteczna ochrona przed chorobami wenerycznymi

Przy częstej zmianie partnerów seksualnych zawsze należy stosować zabezpieczenie. Prezerwatywy takie zabezpieczenie zapewnią. Nie chodzi tylko o ochronę przed zajściem w nieplanowaną ciążę, lecz o ochronę swojego zdrowia. Choroby weneryczne są groźne dla zdrowia, niektóre są nieuleczalne i mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci. Należy wybierać prezerwatywy renomowanych producentów, bo tylko takie zapewnią właściwą ochronę. Do takich produktów można zaliczyć Skyn prezerwatywy, Durex czy Unimil. O zabezpieczeniu powinny pamiętać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Skuteczność używanych prezerwatyw zależy też od kilku czynników. Istotny jest sposób przechowywania czy to jak otwiera się opakowanie z prezerwatywą. Przed użyciem prezerwatywy należy sprawdzić czy jej opakowanie nie było uszkodzone, a prezerwatywę zakładać zgodnie z instrukcją.