Jak radzić sobie z przebarwieniami na skórze?

Przebarwienia na skórze to problem natury estetycznej. Ich przyczyny są różne. Ciemniejsze plamy pojawiają się w momencie zwiększenia ilości melaniny. Plamki pojawiają się w różnych miejscach i mają różną wielkość. Jak z nimi skutecznie walczyć i przywrócić skórze naturalny odcień?

 

 

Skąd się biorą przebarwienia?

Ciemniejsze plamy na skórze, szczególnie na twarzy, dla wielu osób są problemem, z którym nie mogą sobie poradzić. Przebarwienia pojawiają się z różnych powodów. Wśród ich najczęstszych przyczyn wymienia się:

– zaburzenia gospodarki hormonalnej

– skutek stanów zapalnych spowodowanych np. trądzikiem

– skutki uboczne działania leków, szczególnie antybiotyków

– czynniki genetyczne, które odpowiedzialne są np. za powstawanie piegów

 

Przebarwienia na skórze przyjmują najczęściej postać brązowych plam. Za ich powstawanie odpowiedzialna jest melanina wytwarzana w zbyt dużej ilości. Plamy z większym prawdopodobieństwem pojawiają się u kobiet, które stosują terapię hormonalną, w tym tabletki antykoncepcyjne. Kobiety w ciąży, których gospodarka hormonalna ulega zmianom, także narażone są na powstawanie zmian skórnych. Bardzo często też plamy pojawiają się u osób, które zmagały się z trądzikiem.

 

Skuteczne sposoby na przebarwienia na skórze

Brązowe plamy nie wyglądają estetycznie. Plamy trądzikowe pojawiają się najczęściej na czole i brodzie, więc są bardzo widoczne. Przebarwienia powstają w miejscach pryszczy, czyli stanu zapalnego skóry. W walce z plamami pomogą środki dostępne w aptekach takie jak Hascoderm, Skinoren krem czy Lierac. Przeważnie w składzie tego typu preparatów znajduje się kwas azelainowy, który przede wszystkim hamuje rozwój bakterii. Wpływa on też na zmniejszenie liczby zaskórników, dzięki czemu doskonale sprawdza się w walce z trądzikiem. Wśród właściwości kwasu wymienia się też hamowanie wydzielania melaniny, co sprawia, że kremy, które mają go w swoim składzie, świetnie radzą sobie z przebarwieniami, likwidując już istniejące plamy oraz zapobiegając powstawaniu nowych. Walkę z przebarwieniami wspomoże też spożywanie witaminy C. Nie należy też zapominać o stosowaniu kosmetyków z filtrem UV, który uchroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Przebarwienia lubą nawracać, dlatego warto profilaktycznie stosować preparaty, które zapobiegną ponownemu pojawieniu się plam.