Jak dobrać biustonosz po operacji piersi?

Zabiegi związane z leczeniem raka piersi, takie jak mastektomia, operacja oszczędzająca pierś czy rekonstrukcja piersi, mają wpływ na wiele aspektów życia kobiet. Jednym z nich jest dobór bielizny – zwykłe staniki mogą okazać się nieodpowiednie. Rozwiązaniem są specjalne biustonosze dla amazonek (staniki, gorsety protetyczne), zaprojektowane tak, aby spełnić ich oczekiwania. Poszukując odpowiedniego biustonosza warto rozważyć wiele czynników, takich jak jego miękkość, precyzyjność wykonania czy użyty materiał.

Przede wszystkim komfort

Najważniejszym aspektem, który należy brać pod uwagę poszukując biustonosza dla amazonek, jest wygoda jego noszenia. Skóra po radioterapii jest bowiem wyjątkowo wrażliwa, dokuczać mogą również blizny pooperacyjne. Jest to szczególnie ważne w okresie tuż po zabiegu. Z tego względu powinno się poszukiwać biustonoszy wykonanych z miękkich, „oddychających” materiałów. Warto również wybierać staniki zapinane z przodu, z łatwo regulowanymi ramiączkami – osłabienie fizyczne po leczeniu może utrudnić manewrowanie zapięciem z tyłu. Biustonosze dla amazonek z tego samego powodu najczęściej nie posiadają także fiszbin lub wyposażone są w fiszbiny miękkie. Ważne, by stanik nie uciskał, aby nie doprowadziło to do zatoru limfatycznego, dlatego  warto szukać też biustonoszy bezszwowych.

W zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu oraz preferencji danej kobiety w grę mogą wchodzić protezy piersi. Szukając idealnego biustonosza, amazonka powinna więc wziąć tę kwestię pod uwagę. Gorsety protetyczne posiadają zwykle kieszonki na protezy (najczęściej obustronne). Należy przy tym sprawdzić, czy dany rodzaj protez (tekstylne lub silikonowe, częściowe lub pełne, symetryczne lub asymetryczne) jest zalecany dla konkretnego modelu stanika. Dobre biustonosze dla amazonek maskują przy tym zarówno ewentualne ubytki w piersi, jak i samą protezę.

Nie tylko wygodne

Kobiety po zabiegach operacji piersi, na przykład po mastektomii, często mają problem z postrzeganiem siebie jako atrakcyjne. Nie ułatwia tego typowy kształt staników prostetycznych. Ze względu na spełniane przez nie szczególne funkcje, mają one bowiem zwykle dosyć szeroki mostek oraz ramiączka, są ponadto mocno zabudowane. Na rynku pojawia się jednak coraz więcej opcji pozwalających kobietom poczuć się seksownie. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych staników, w biustonoszach dla amazonek często wykorzystuje się koronkowe zdobienia. Znaleźć można także doczepiane do gorsetów topy z delikatnej koronki, które wyglądają bardzo elegancko pod bluzkami i swetrami z głębszym dekoltem oraz przykrywają wyżej położone blizny i ubytki.

Coraz lepiej dostępna jest także bielizna do zadań specjalnych. Staniki sportowe muszą zapewnić stabilność piersi i protez, a jednocześnie być delikatne dla skóry. W przypadku kostiumów kąpielowych (jedno- i dwuczęściowych), w których ciało jest zwykle dosyć odsłonięte, ważne jest zatuszowanie wszelkich asymetrii. Te szczególne rodzaje biustonoszy dla amazonek pozwalają kobietom na powrót do aktywności fizycznej, a co za tym idzie – poprawę zdrowia i samopoczucia.