Idealny otulacz dla niemowląt, czyli jaki?

Poród to wyjątkowe przeżycie, nie tylko dla matki, ale również dziecka. Musi bowiem opuścić bezpieczne i ciepłe schronienie i nagle przenieść się do ogromnego, pełnego bodźców świata. Aby ułatwić maluszkowi zaklimatyzowanie się w nowej rzeczywistości, lekarze rekomendują ciasne otulanie, aby w ten sposób stworzyć noworodkowi warunki, do jakich był przyzwyczajony przez dziewięć miesięcy swojego życia. Z pomocą w tym zakresie przychodzi otulacz niemowlęcy.

Photo by Kristina Paukshtite from Pexels

Dlaczego warto otulać?

Delikatny ucisk spowodowany ograniczeniem ruchów przypomina maluchowi czas spędzony w brzuchu mamy. W ten sposób łatwiej przyzwyczaić mu się do nowych warunków, czego efektem jest spokojny sen i okres czuwania. Ciasne owinięcie eliminuje również występowanie odruchu Moro, czyli dynamicznego wyprostowania kończyn, wygięcia pleców w łuk i odchylenia głowy do tyłu na skutek hałasu czy zmiany pozycji ciała. Otulacz niemowlęcy doskonale radzi sobie w tym zakresie, zapewniając maluszkowi poczucie bezpieczeństwa. Kolejnym, niewątpliwym atutem owijania jest złagodzenie objawów kolki, które w pierwszych tygodniach życia tak często uprzykrzają życie dziecku i jego rodzicom.

Od kiedy zacząć otulanie?

Wątpliwości wielu rodziców związane są z okresem, od którego można zacząć używać otulacz niemowlęcy. Jak się okazuje, może towarzyszyć maluchowi od pierwszych dni życia. Jak długo? Trudno o jednoznaczne określenie górnej granicy. Niemniej jednak, kiedy malec zacznie samodzielnie przewracać się na boki i brzuszek, warto całkowicie zrezygnować z otulania lub stopniowo je poluźniać. Kluczem do sukcesu jest wnikliwa obserwacja zachowania dziecka.

Jaki powinien być idealny otulacz dla niemowląt?

Przede wszystkim musi być wykonany z elastycznych i bezpiecznych dla skóry materiałów. Powinien przylegać do ciała i ograniczać (ale nie krępować) jego ruchy. To ważne, ponieważ otulając maluszka w kocyk czy kołderkę możemy przyczynić się do wzrostu ryzyka występowania dysplazji stawów biodrowych.

Otulacz dla niemowląt musi być również miękki i przyjemny w dotyku. Użyta do produkcji tkanina powinna być przewiewna i zabezpieczająca przed przegrzaniem. Mile widziana jest bawełna oraz inne naturalne materiały. Syntetyczne kompletnie nie zdadzą egzaminu. A wręcz przeciwnie, przyczynią się do występowania potówek.

Kolejną istotną kwestią jest rozmiar. Jego wielkość powinna być dostosowana do wzrostu maluszka. Za duży nie spełni swojej roli, za mały z kolei spowoduje dyskomfort.