Dieta sokowa 5 dniowa – dla kogo będzie odpowiednia?

Długo praktykowany niezdrowy styl życia, nie pozostanie obojętny dla naszego organizmu. Używki, tłuste potrawy, ciągły stres – to tylko kilka przykładów, które negatywnie odbijają się na pracy organów wewnętrznych. Warto więc zadbać o swoje ciało i wesprzeć naturalnie w nim zachodzące procesy oczyszczania. Dieta sokowa 5-dniowa to jeden ze sposobów na wsparcie naszego organizmu. Kiedy warto przeprowadzić taką kurację i czy będzie ona odpowiednia dla wszystkich?

Photo by Toni Cuenca from Pexels

Kiedy warto przeprowadzić dietę sokową 5-dniową?

Ponieważ żyjemy w czasach, w których tempo naszego życia jest szybkie, często zapominamy o odpowiednim dbaniu o swoje zdrowie. Jesteśmy zabiegani, pomijamy posiłki lub rezygnujemy z tych zdrowych na rzecz fast foodów i dostępnych w marketach gotowych dań, nie dbamy też o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Zdarza się, że nadużywamy różnych substancji, jak kawa, czy zbyt mocna herbata oraz sięgamy po używki. Coraz więcej się stresujemy. Nasza wątroba jest stale bombardowana toksynami, takimi jak pestycydy z produktów spożywczych, różne substancje chemiczne z leków, alkohol, ale też smog i zanieczyszczenia, które wdychamy. Taka ilość złych substancji może powodować, że wątroba nie będzie mogła działać na swoich maksymalnych obrotach, co bezpośrednio przekłada się na nasze życie – pogarsza się jakość snu, a więc jesteśmy stale zmęczeni i senni, bardziej drażliwi, ociężali. Aby poprawić jakość funkcjonowania naszego organizmu, a przede wszystkim samopoczucie, warto przeprowadzić dietę sokową 5-dniową.

Czy dieta sokowa 5-dniowa jest odpowiednia dla wszystkich?

Dieta sokowa 5-dniowa to recepta na złe samopoczucie, zaburzenia trawienia, czy problemy z cerą spowodowane złym odżywianiem. Ponieważ przez 5 dni będziemy spożywać jedynie soki warzywno-owocowe, tak długi detoks polecany jest przede wszystkim dla osób, które miały już doświadczenie z kuracją koktajlami trwającą powyżej 2-3 dni. Najważniejsze jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie do takiej diety, jednak nie każdy powinien być tak długo na zredukowanej kalorycznie diecie. Chociaż jest to bezpieczny sposób na oczyszczenie organizmu, są osoby, którym nie jest polecany. Zaliczają się do nich przede wszystkim kobiety w ciąży oraz osoby chorujące na choroby przewlekłe – detoks mógłby dodatkowo zaburzyć funkcjonowanie organizmu. Takie osoby powinny skonsultować się ze swoim lekarzem, który z pewnością pomoże dobrać odpowiednią i całkowicie bezpieczną kurację oczyszczającą.