Jaki rodzaj laktatora wybrać?

Jeśli szukasz sprzętu przeznaczonego do odciągania mleka z piersi, możesz zainwestować w urządzenie ręczne lub elektryczne, zasilane z sieci lub na baterie. Ciekawym rozwiązaniem może być zakup sprzętu uniwersalnego, który można podłączyć do zewnętrznego źródła zasilania, a gdy nie ma takiej możliwości, obsługiwać go ręcznie. Przykładem jest laktator Lovi, nowoczesny sprzęt polecany kobietom z różnymi problemami laktacyjnymi.

Photo by Wendy Wei from Pexels

Rodzaje laktatorów

Współcześnie najchętniej wybieranymi modelami są urządzenia w pełni elektryczne, elektroniczne z funkcją obsługi manualnej oraz sprzęt obsługiwany wyłącznie ręcznie. Modele elektryczne mogą być zasilane z sieci lub na baterie. Urządzenia ręczne dzielmy na gruszkowe, tłokowe i z pompką. Dwa pierwsze wymagają obsługi przy wykorzystaniu obu rąk. Modele z pompką są wygodniejsze w użyciu, a przez to znacznie chętniej wybierane przez panie. Składają się z butelki, do której przytwierdzono nakładkę na pierś i pompkę. Dlatego do ich obsługi wystarczy jedna ręka. Laktatory Lovi są urządzeniami pośrednimi. Zostały wyposażone w zasilanie elektryczne, ale można obsługiwać je również ręcznie, co jest dobrym rozwiązaniem w podróży i zawsze wtedy, gdy karmiąca kobieta jest poza domem. Co warte podkreślenia laktator Lovi wykorzystuje zasadę odciągania dwufazowego, dzięki czemu cały proces jest bardziej naturalny i wygodniejszy dla kobiety – odciąganie mleka przypomina naturalne ssanie dziecka.

Zalety laktatorów ręcznych i elektrycznych

Jeśli pokarm odciągasz sporadycznie i szukasz urządzenia budżetowego, zupełnie wystarczającym rozwiązaniem będzie zakup modelu ręcznego. Warto wybrać sprzęt z pompką, którego obsługa będzie łatwiejsza niż urządzeń tłokowych i gruszkowych. Jeśli musisz często wychodzić i dziecko zostawiasz pod opieką innej osoby, a nie chcesz rezygnować z karmienia piersią, lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowoczesnego urządzenia elektrycznego, takiego jak laktator Lovi. Zaletą tego sprzętu jest możliwość jego użytkowania w miejscach, w których nie ma dostępu do zewnętrznego źródła zasilania. Oczywiście możesz sięgnąć po model z akumulatorem, ale musisz pamiętać, by jego baterie były zawsze naładowane. Elektroniczne laktatory Lovi sprawdzą się, gdy będziesz chciała pobudzić laktację, odprowadzić nadmiar pokarmu, a także wówczas, gdy dziecko będzie wymagało żywienia sondą.

Duża różnorodność urządzeń do odciągania mleka z piersi może utrudnić dokonanie właściwego wyboru. Jeśli będziesz kierowała się przedstawionymi w tekście wytycznymi, podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej powinno być jednak znacznie łatwiejsze.