53 kluczowe porady na 2015 rok

Naszym Drogim Czytelniczkom i Czytelnikom życzymy, by ten 2015 rok był rokiem zdrowia, sukcesów i szczęścia. Byście za rok mogli powiedzieć – Tak, 2015 był dla mnie świetnym rokiem!!!

Redakcja serwisu KobiecyElk.pl

Tym  z  Was, którzy potrzebują więcej i wiedzą, że życie to ciągły rozwój –  załączamy 53 kluczowe rady na 2015 rok od Pawła Jana Mroza – mówcy publicznego, Life Coacha, trenera, autora i podróżnika.

Nr 1. Buduj takie światy, do których będą chcieli należeć inni ludzie. Bądź tym człowiekiem, który wnosi radość i światło, w każdym miejscu, w którym się pojawia.

Nr 2. Jeśli upadniesz, powstań i ruszaj dalej. Ostatecznie za każdym razem stajesz się silniejszy. Analizuj swoje błędy, aby zaprzestać ich powtarzaniu. Nagradzaj swoje zwycięstwa.

Nr 3. Pamiętaj o innych ludziach.

Nr 4. Zwracaj uwagę na szczegóły, kiedy realizujesz wielkie przedsięwzięcia. Nadaj swojemu życiu większy sens.

Nr 5. Odrzuć to co Ci nie służy. Rób więcej tego co podpala ogień w Twoim sercu.

Nr 6. Zmierz się z tym czego się boisz. Strach naprawdę ma wielkie oczy. Strach to coś, co wkracza do Twojego domu, ale Ty jesteś całym domem, jesteś gospodarzem. Przyjmij go, ale pamiętaj, że jesteś więcej.

Nr 7. Znajdź czas na czytanie, które staje się coraz bardziej zapomnianą sztuką w świecie.

Nr 8. Podróżuj, to napełnia duszę.

Nr 9. Planuj wcześniej, będziesz miał więcej wolnego czasu w tu i teraz.

Nr 10. Oddychaj. Oddech to silnik dla Twojego mózgu i serca.

Nr 11. Czytaj swoje notatki i zapisy w dzienniku. Inaczej tylko gryzmolisz.

Nr 12. Znajdź swoje talenty i pasje, one wyznaczą część Twojej drogi na tym świecie.

Nr 13. Znajdź swoją prawdziwą miłość, ona wyznaczy resztę. Miłość to jest to, co zostaje, kiedy znikają wszystkie inne powody, żeby kochać.

Nr 14. Pamiętaj o odpoczynku. Drzemka, spacer, 10 minut przerwy, wakacje.

Nr 15. Odstaw śmieciowe żarcie. Twoje zdrowie jest warte inwestycji czasu lub $.

Nr 16. Uśmiechaj się. Tak, uśmiechaj się. Tak jak teraz, ….oooo właśnie tak. Uśmiechnij się, roześmiej się, niech zatańczy Twoje przepona. W górę i w dół, tak jest! Ha ha ha! Nawet jeśli jest ciężko. Prawdziwa sztuka to uśmiechać się prawdziwie, w takim momencie aby wszyscy dookoła zastanawiali się „z czego on się do cholery cieszy, przecież ma przesrane.”

Nr 17. Czasami nie pozwól swojej pierwszej reakcji wygrywać i decydować o Twoim zachowaniu. Daj sobie chwilę zanim zareagujesz, wytrzymaj, oddychaj.

Nr 18. Ćwicz swoje ciało. Masz jedno. Zadbaj o nie.

Nr 19. Znajdź mentora. Widziałeś to w filmach? Mądrzy ludzie mieli swoich opiekunów i nauczycieli.

Nr 20. Tajemnica to połączyć rozluźnienie i koncentrację. Tak jak napinasz łuk do strzału. Ani za mocno bo pęknie, ani za lekko bo nie wystrzeli. Znajdź balans.

Nr 21. ŁA m regUŁY i OOOcze ki wa niaaaaaa

Nr 22. Zbieraj doświadczenia, kolekcjonuj wspaniałe chwile i historie, szukaj przygód. Po 40 roku życia masz już wystarczająco wiele, aby zapełnić wyobraźnię pięciu pisarzy.

Nr 23. Spędzaj więcej czasu w naturze

Nr 24. Dobry Boże, puść swoją przeszłość. Cokolwiek Ci się wydarzyło, jakikolwiek wąż Ciebie ukąsił – wybacz, odpuść, pozbądź się jadu, który obciąża serce.

Nr 25. Tańcz. Taniec któregoś dnia da Ci wolność wyrażania siebie.

Nr 26. Myśl. Tak, tak. Kiedy pojawi się problem, użyj całej swojej inteligencji. Zaatakuj go swoim twórczym, kreatywnym myśleniem. Rób burzę mózgów. Większość ludzi przestało myśleć, lub myśli w ograniczony sposób. Używaj swojej żywej, pięknej inteligencji!

Nr 27. Skocz z Bungee. Oddychaj głęboko przed samym skokiem, przepuść energię strachu przez siebie i po prostu skocz.

Nr 28. Choć raz złam uzgodnienia reguł społecznych. Poudawaj małpę w supermarkecie, zacznij śpiewać w metro. Masz jakiś temat ze wstydem? Możesz terapeutyzować się całe życie lub przejść przez moją super szybką i super skuteczną terapię. 10 minut dziennie małpy w miejscu publiczym i po 30 dniach masz w dupie co pomyślą o Tobie inni ludzie.

Nr 29. Zdyscyplinuj się. Każdy wielki rezultat wymaga regularnej pracy w kierunku jego osiągnięcia. Bez dyscypliny zapomnij o wybitnych rezultatach.

Nr 30. Daj sobie czas bez FB, bez telefonu, bez maila. Pobądź tylko ze sobą, daj sobie czas w samotności. Na początku może to być straszne doświadczenie. Im trudniej jest Ci być samemu, tym bardziej tego tak naprawdę w głębi potrzebujesz…

Nr 31. Dogadaj się ze swoimi rodzicami. Tak, wiem niektórzy z nich to straszne dupki. Cóż, mimo wszystko dali Ci życie, najcenniejszy dar we wszechświecie i…robli co mogli. Oni też zostali zaprogramowani, podobnie jak ich rodzice i wcześniejsze pokolenia. Wybacz, odpuść i popracuj z tym psychologicznie. Warto

Nr 32. Jak coś robisz, rób to na maksa. Bez stękania i jęczenia. Nie chcesz to nie rób, jak robisz to zrób porządnie. Przestań stękać i narzekać, nie jest to ani szlachetne ani dojrzałe. DO your best!

Nr 33. Zacznij mówić ludziom komplementy, nagradzaj ich dobre strony. Zacznij dziękować za dobro, będzie wracało więcej.

Nr 34. Spędzaj czas wśród ludzi, którzy otwierają Twoje serce i umysł. Wszystkie toksyczne relacje
a. zaakceptuj do tego stopnia, że przestaną Ciebie boleć, lub
b. przetransformuj aktywnie, lub
c. zostaw

Nr 35. Znajdź wewnątrz dwa apsekty siebie. Jeden, który szuka kompromisów i potrafi je znajdować nawet w najtrudniejszych sytuacjach bez wyjścia. Drugi, bezkompromisowy, wojownika, który przechodzi przez ściany, bersekera, któremu najwięksi twardziele schodzą z drogi. I używaj tych aspektów mądrze.

Nr 36. Miej odwagę, aby zacząć. Porzuć konieczność bycia perfekcyjnym i czekania na idealny moment. Zazwyczaj takie momenty nie nadchodzą. Cała zabawa polega na tym, że dopiero kiedy zaczniemy, możemy sprawdzić wszystko w praktyce, wziąć informacje zwrotną i ulepszać. Po prostu zacznij.

Nr 37. Dziel się tym, co masz na wysokim poziomie. Masz dużo pieniędzy, radości, pewności siebie, wiedzy, informacji, kreatywności? Może czegoś innego? Dziel się tym dobrym czego masz dużo z innymi ludźmi. Zbuduj w sobie choć jedną wspaniałość.

Nr 38. Bądź tą osobą, która ma masę pytań. Wiesz dlaczego dzieci tak szybko się rozwijają? Bo pytają, pytają, pytają. Zadawaj pytania ekspertom i sobie samemu. Pytaj.

Nr 39. Wstawaj wcześniej. Wcześniej? Taaaaaak! Według badań socjopsychologicznych milionerzy wstają 3h (!) przed rozpoczęciem swojej pracy. Wyciągnij wnioski sam dla siebie.

Nr 40. Naucz się panowania nad energią seksulną. Uuuuuu, tego jeszcze nie było. Tak. Masz w sobie potężną energię. Energię, która jest tak wielka, że może tworzyć nowe życie. Jeśli została zablokowana, przez absurdalność naszej kultury – czas na jej odblokowanie (np. w tańcu, pracą z oddechem…) i zapanowanie nad nią, abyś czerpał z jej twórczej mocy każdego dnia. No i żyje się przyjemniej.

Nr 41. Walk the talk. Live what you preach. Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie. Żyj swoim przekazem, sam wykonuj rady, które dajesz innym (to też do Ciebie Paweł ha ha ha). Dla mnie podstawą rozwoju, 4 filarami są: coaching, hipnoza, medytacja, praca z ciałem i głosem. Jest jeszcze 5 ukryty filar…

Nr 42. Polub siebie. Zbuduj dobrą relację z sobą samym. W końcu spędzisz ze sobą 24h/dobę, 7 dni w tygodniu, do końca życia. Zacznij od rozmów sam ze sobą. Naprawdę to działa, porozmawiaj ze sobą, być może pierwszy raz w życiu. Jak przyjaciel z przyjacielem. Zaopiekuj się sobą. Największy sekret dobrej relacji ze sobą, to zmiana nastawienia i roli jaką przyjmujesz wobec samego siebie.

Nr 43. Używaj pieniędzy dla swoich pasji. Pieniądze według badań psychologicznych dają szczęście! Odwrotność to mit. Jest tylko jeden warunek. Pieniądze mają służyć nam, nie my pieniądzom. Co to znaczy? Wydawaj je na swoje pasje, na coś co ma wartość dla ciebie i innych ludzi. I będzie ok.

Nr 44. Określ swoje wartości, swój kodeks honorowy i zrób wszystko, aby żyć z nim w zgodzie. Lekcja i wyzwanie na całe życie. Jak ogarniesz jeden poziom wyzwań, przyjdą kolejne. Jak w grze komputerowej, idziesz poziom za poziomem do góry, wyzwania są coraz trudniejsze, bo Ty stajesz się coraz mocniejszym człowiekiem.

Nr 45. Bądź uważny. Wyłącz gadającą małpkę (umysł w jodze) i po prostu doświadczaj, patrz, słuchaj, czasami przestań paplać i po prostu bądź. Czuj świat dookoła siebie, czekaj na zachody słońca, obserwuj naturę. Jeśli nie jesteśmy uważni, możemy przegapić całe życie lub przejechać dookoła świata i wciąż być w tym samym miejscu.

Nr 46. Ciesz się sukcesami innych ludzi. Jeśli poczujesz zadrę w sercu, gdy bliższy lub dalszy znajomy odnosi sukces to ważny sygnał dla Ciebie, że masz potencjał, aby być dupkiem. Przestań słuchać tej części Ciebie, to niski aspekt Twojego ja. Poszukaj głębiej w sobie i znajdziesz siebie, który raduje się sukcesami innych.

Nr 47. Bądź wdzięczny. Zacznij od prostych rzeczy. Żyjesz, oddychasz, chodzisz, widzisz, masz co jeść i pić, jesteś bezpieczny, masz dostęp do wiedzy i edukacji, jesteś wolny, możesz pisać i mówić co chcesz. Jesteś szczęściarzem. Zrób listę rzeczy za które jesteś wdzięczny, za to co masz. Praktykuj wdzięczność.

Nr 48. Odpuść sobie trolowanie i hejtowanie na FB i forach dyskusyjnych. Odpuść sobie negatywne komentarze i złośliwości. Zobacz z jakiej części Ciebie wypływają te działania, że tak naprawdę jest to złość, na coś zupełnie innego projektowana na dany wpis, lub osobę. To infantylne. Odpuść sobie, napij się herbaty i żyj swoim życiem.

Nr 49. Zamień problemy w wyzwania, w cele do osiągnięcia. Np. „jestem za gruba” w „ćwiczę i mam wysportowane ciało i ważę tyel i tyle. Np. „nie mam pieniędzy” w „zarabiam tyle i tyle poprzez…”
Wyzwania i cele to coś, w co możesz zaangażować swoją energię, uwagę, kreatywność, aby je zrealizować. Skupiając się na problemie, często stoimy w miejscu przez lata.

Nr 50. Znajdź czas na zabawę. Jeśli przestałeś się bawić…och człowieku, obudź się! Dzieci są w tym pięknymi nauczycielami. Po prostu się baw, bez żadnych targetów, celów, kryteriów i tym podobnych. Po prostu dla czystej radochy, baw się.

Nr 51. Pamiętaj o swojej duchowości. Co powiesz na taką perspektywę, że to nie jest tak jak nas uczono, że mamy duszę w środku ciała, lecz że jesteśmy duszą, która ma ciało? Znajdź swoje wielkie odpowiedzi, zadaj wielkie pytania. Znam wielu ludzi, którzy nie mają nic wspólnego z żadną religią, a są wybitnie duchowi, znam również wspaniale uduchowionych katolików czy buddystów. Znajdź swoją drogę, swoją duchowość.

Nr 52. Inwestuj w swój rozwój. Kiedy zdefiniujesz swoje talenty, silne strony, kierunek kariery, postaw na rozwój, na doskonalenie, aby stać się wybitnym w tym co robisz. Pomyśl – osoby wybitne, we wszystkich umiejętnościach zdobywają własną satysfakcję, uznanie świata, pieniądze, sławę, czy co tam może Ciebie interesować na tym poziomie rozwoju, na którym jesteśmy. Inwestuj w siebie, rozwijaj się, doskonal kompetencje, szlifuj talenty. Stań się mistrzem, wejdź na poziom Sensei, idź po czarny pas. Różnie ludzie mogą ustawiać Ci limity i ograniczać Cię. Powiedz im tylko „tak, tak” i rób swoje. Idź na mistrza świata. Zarzuć linę twojej wizji najdalej jak zdołasz i codziennie pracuj nad byciem lepszym.

Nr 53. Miej do siebie dystans. Przestań tak bardzo spinać dupę, aby być wyjątkowym, perfekcyjnym, nieomylnym. I tak wiem, że podobnie jak każdy człowiek masz swój cień, swoje sekreciki, swoje porażki i jak każdy z nas jesteś trochę zjebany…i to jest ok. Wyluzuj się. Jesteś ok, taki jaki jesteś, tylko uczciwie pracuj nad sobą i wszystko będzie ok. Pójdź raz na miesiąc w dresach do pracy, albo do ekskluzywnej knajpy w klapkach. Wyluzuj się, to tylko gry społeczne. Naucz się z siebie śmiać, pozwól sobie na popełnianie błędów. Prawdziwie piękny człowiek, to taki który zaakceptował swoją niedoskonałość w doskonały sposób. Ot co!

Paweł Jan Mróz

http://paweljanmroz.pl/