Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami

Większość mieszkańców miast marzy o swoim własnym domu. Wolnostojące czy szeregowe w miastach lub w ich pobliżu, przeważnie nie posiadają wielkich działek, a ich powierzchnia nie przekracza 100 – 120 metrów kwadratowych. Mała powierzchnia nieruchomości powoduje, że popularnością cieszą się projekty domów piętrowych. Chcąc wykorzystać każdy metr domu, pokazujemy jak w atrakcyjny i funkcjonalny sposób możemy zagospodarować przestrzeń pod schodami, które są nieodzownym elementem budynku dwukondygnacyjnego.

Jakie schody nadają się do zabudowy

Na najlepsze zagospodarowanie przestrzeni pozwolą nam schody jednobiegowe lub łamane. Rozwiązaniami, które mogą się też znaleźć w małych domach, są schody zabiegowe i kręcone. Co prawda zajmują one mało miejsca, ale dają też niewiele możliwości na zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się pod nimi.

Schody jednobiegowe, to najprostsze i najtańsze rozwiązanie do komunikacji między kondygnacjami. Jednolity kąt nachylenia pozwala na zagospodarowanie dużej i wysokiej powierzchni, która powstaje pod nimi. Możemy tam zaaranżować szafę, garderobę lub wielofunkcyjną powierzchnię do przechowywania. Ich wadą jest duża liczba stopni, które trzeba pokonać i są mało bezpieczne na dzieci oraz osób starszych. Schody łamane to idealne rozwiązanie do wąskich domów szeregowych. Wybór tego rozwiązania pozwala na wykonanie wąskiego i krótkiego otworu w stropie. Posiadają też spocznik (platforma łącząca jeden bieg schodów z drugim), co czyni je wygodniejszymi i bezpieczniejszymi od schodów jednobiegowych.

Meble na wymiar najlepszym rozwiązaniem

Optymalnym rozwiązaniem do zagospodarowanie przestrzeni pod schodami są meble na wymiar. Bez znaczenia jest, czy zdecydujemy się na szafę, garderobę dla gości, czy stworzenie miejsca do pracy lub biblioteczki, powinny być szyte na miarę naszego pomieszczenia. Jeśli skorzystamy z doświadczenia projektantów, którym powierzymy stworzenie zabudowy, bez trudu zagospodarujemy każdy centymetr powierzchni. Duże marki meblowe, jak Komandor, posiadają w każdym salonie specjalistów, którzy doradzą nam w doborze rozwiązań technicznych, jak i zaproponują akcesoria, które uczynią, że miejsce pod schodami zamieni się w funkcjonalną zabudowę.

Bardzo lubimy zlecenia, które pozwalają nam na pokazanie pełni możliwości mebli na wymiar. Zagospodarowanie przestrzeni pod schodami, właśnie takie są. Nasze rozwiązania i doświadczenie w projektowaniu tego typu miejsc, pozwalają na maksymalne wykorzystanie każdego centymetra dostępnej powierzchni. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów projektowania jest wybór akcesoriów, dzięki którym mebel nabiera funkcjonalności i w 100% może spełnić oczekiwania klienta – podkreśla Anna Wróbel, projektantka mebli w firmie Komandor

Szafa pod schodami – świetny wybór

Nikt z nas nie lubi zagraconych pomieszczeń. Dzięki wykorzystaniu powierzchni pod schodami możemy uwolnić nasz salon od szaf z ubraniami lub zorganizować schowek na rzeczy sezonowe czy hobbystyczne, jak sportowe sprzęty zimowe lub letnie. Rodzaj zabudowy to także kwestia wyboru. Wnękę można zabudować klasycznymi półkami z płyty lub wykorzystać ażurowy system do zabudowy wnętrz jak Orto. Zabudowa schodów jednobiegowych, nie różni się wiele od zabudowy skosów na poddaszu. Nie jest łatwa w aranżacji i wymaga dosyć dużej precyzji oraz doświadczenia, ale zdecydowanie warto wykorzystać jej potencjał. Oczywiście w tym celu musimy posiadać schody z pełnymi podstopnicami (pionowa przestrzeń, między stopniami).

Jak każda dobrze zaprojektowana szafa, również ta znajdująca się pod schodami, powinna być podzielona na strefy. W tym przypadku, w głównej mierze wpływ na jej układ będzie miała przestrzeń, którą zagospodarowujemy. Część, która jest najniższa dobrze zaplanować na półki i szuflady. Kolejną przeznaczyć na buty i krótkie rzeczy do powieszenia, a ostatnią na płaszcze i kurtki, które wymagają wysokości przynajmniej 140 cm. Dzięki umieszczeniu szafy pod schodami uzyskujemy mebel głębszy niż standardowo, co daje nam więcej powierzchni do przechowywania ubrań, ale niejednokrotnie może utrudniać do nich dostęp. W związku z tym warto zastosować wysuwane półki, kosze i szuflady, dzięki którym będziemy mieli łatwy dostęp do całej zawartości naszej garderoby. Nie zapomnijmy też o zamontowaniu dodatkowego oświetlenia we wnętrzu. Sprawdza się ono zwłaszcza w tego typu wnękach, które najczęściej nie mają dostępu do światła dziennego.

Pamiętajmy, że przestrzeń, którą stworzymy może być wykorzystana na wiele sposobów. Możemy w niej schować nie tylko ubrania, ale również – jeżeli zadbamy o odpowiednie przyłącza – np. pralkę, zyskując cenne miejsce w łazience. Jeżeli schody znajdują się w pobliżu kuchni możemy umiejscowić tam spiżarnię na nasze przetwory. Zastosowań jest wiele, wszystko zależy od naszych potrzeb.

Jakie drzwi wybrać do szafy pod schodami?

Istnieje kilka możliwości, ale najpopularniejsze to odpowiednio zaprojektowane drzwi otwierane, drzwi przesuwne lub rozwiązanie typu cargo.

Wybór drzwi oraz sposobu ich otwierania, powinien być podyktowany stylem, w którym mamy urządzone wnętrze oraz architektonicznymi możliwościami przestrzeni. Przy wąskich wnętrzach, w których nie ma możliwości otwarcia skrzydła drzwi, zdecydowanie lepiej sprawdzą się pod schodami drzwi przesuwne, ponieważ nie zabierają miejsca przed meblem. Gdy mamy wystarczająca ilość miejsca możemy wybrać klasyczne drzwi uchylane. Wybór stylu i koloru drzwi to już kwestia gustu właściciela. Jeżeli nasze pomieszczenie ma klasyczny wygląd, zdecydujmy się na tradycyjne kształty frontów, ze stylizowanymi uchwytami. Nowoczesne przestrzenie to miejsce dla drzwi przesuwnych oraz uchylnych z systemem TIP-ON, czyli otwieranych za pomocą naciśnięcia skrzydła, które chcemy otworzyć. Dzięki usunięciu uchwytów zyskujemy minimalistyczną i spójną powierzchnię, która idealnie wkomponowuje się w nowoczesny design.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu cargo z wysuwnymi elementami. Dzięki niemu mamy łatwy dostęp do rzeczy w głębszych strefach szafy. Niestety to rozwiązanie wymaga dużej ilości miejsca przed szafą, a wykonanie zabudowy w tej technologii jest dosyć drogie.

Projektowanie szafy zawsze rozpoczynamy od rozmowy z klientem na temat pomieszczenia, do którego tworzymy mebel i funkcjonalności, które ma gwarantować. W tworzeniu szaf do zabudowy pod schodami przeważa nowoczesny i prosty design. Większość klientów oczekuje zabudowy, która niejako „wtopi” się w przestrzeń przedpokoju lub salonu. Do takich rozwiązań proponujemy drzwi przesuwne czy tradycyjne drzwi uchylane z uchwytem lub bez. Co ważne, możemy łączyć oba te rozwiązania tak, by tworzyły spójną całość. – dodaje Anna Wróbel.

Biblioteczka, regał i garderoba też się świetnie sprawdzą

Jeżeli nie chcemy w pełni zabudowywać powierzchni pod schodami, może ona nam posłużyć jako idealne miejsce na regał domowej biblioteczki albo funkcjonalne miejsce do pracy, oddalone od strefy codziennej.

Ażurowe regały, w których łączymy drewno ze szkłem, to jeden z hitów obecnego sezonu. Bardzo modne są projekty, w których wykorzystujemy również płyty MDF imitujące kamień. Stworzenie takiej otwartej powierzchni do przechowywania książek i bibelotów, wbudowanej w bryłę domu, nada pomieszczeniu klasy i szyku zwłaszcza, jeśli jest to przestrzeń widoczna od strony salonu. Aby w pełni wydobyć piękno mebla warto zadbać o odpowiednie podświetlenie, które doda klimatu także całemu wnętrzu.

Ciekawym pomysłem na zagospodarowanie miejsca pod schodami jest stworzenie szytego na wymiar stanowiska pracy. Biurko wraz z regałami idealnie wkomponowane w dostępną przestrzeń może wynagrodzić brak osobnego gabinetu w domu. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy także sytuacji wydzielania miejsca do pracy w sypialni lub w salonie. Tutaj też warto skorzystać z porad fachowców, którzy stworzą dla nas ergonomiczną i funkcjonalną zabudowę idealnie łączącą się stylem z resztą domu lub mieszkania.

Jak widzimy miejsce pod schodami, może być zagospodarowane na wiele sposobów. Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Z pewnością niezastąpione będą tu meble na wymiar, które można idealnie zaadaptować do każdej trudnej aranżacyjnie przestrzeni. Warto to zrobić zyskując nowy mebel do przechowywania lub kącik do pracy, dzięki czemu zyskamy miejsce w innych pomieszczeniach i maksymalnie wykorzystamy potencjał naszego domu.