Sklep na Facebooku – jak go założyć?

Social media wykorzystywane są do celów sprzedażowych od dawna. Jednak dotychczasowe możliwości to nie wszystko, z czego możesz korzystać! Długo wyczekiwany Sklep na Facebooku jest już w Polsce! Funkcja wspiera rynek e-commerce i zwiększa ilość klientów, którzy po zapoznaniu się z ofertą finalizują transakcję.

Sklep na Facebooku – nowy kanał sprzedaży

Social media sprzedają, o czym przekonało się wiele sklepów internetowych. Dzisiejszy marketing pokazuje, że nie tylko branża fashion ma szanse zaistnieć na Facebooku i Instagramie. Swoje miejsce znajdą wszystkie produkty, które zdołasz przedstawić w interesujący, wyróżniający je sposób. Na Facebooku kupujemy oczami, zatrzymujemy się na estetycznych grafikach i interesujących produktach. Niestety, jest ich tak dużo, że uwaga utrzymywana jest jedynie przez chwilę. Maksymalne uproszczenie i przyspieszenie procesu zakupowego ma na celu wykorzystanie momentu, w którym klient jest skłonny nabyć przedmiot – w tym pomoże Ci Sklep na Facebooku.

Jak założyć Sklep na Facebooku?

Jeśli posiadasz firmowy fanpage na Facebooku, założenie Sklepu nie będzie dla Ciebie problemem. Proces włączenia funkcji jest intuicyjny i sprowadza się do kilku kroków:

  1. Wybierz „Ustawienia” na Twoim fanpage’u.
  2. Przejdź do zakładki „Edytuj stronę”.
  3. Gdy pojawią się zakładki dostępne aktualnie na stronie, kliknij „Dodaj kartę” i wybierz „Sklep”.
  4. Po dodaniu nowej zakładki, będzie ona dostępna w menu po lewej stronie. Facebook umożliwia zarządzanie kolejnością zakładek, toteż możesz przesuwać je w górę i w dół – zgodnie z własnym pomysłem i potrzebami.
  5. Ostatnim krokiem w podstawowej konfiguracji Sklepu na Facebooku jest kliknięcie w stworzoną wcześniej zakładkę. Teraz pozostaje Ci zaakceptować regulamin serwisu oraz wybrać sposób, w jaki klienci będą kupować Twoje produkty

Jeśli jesteś właścicielem sklepu internetowego, którego sprzedaż chcesz wspierać, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór opcji „Transakcja zakupu w innej witrynie”. Jej działanie sprowadza się do przekierowania każdej osoby, która kliknęła w dany towar bezpośrednio do karty produktu, gdzie wybiera odpowiednią dla siebie konfigurację artykułu i natychmiast przechodzi do kasy.

Jak połączyć sklep internetowy ze Sklepem na Facebooku?

Sklep na Facebooku działa w sposób zbliżony do każdego innego kanału sprzedaży, z którego możesz korzystać. Po włączeniu usługi na swoim fanpage’u możesz wprowadzać produkty ręcznie lub skorzystać z gotowej integracji sklepu internetowego ze Sklepem na Facebooku.
Drugie z rozwiązań stanowi automatyzację procesu i pozwala na zaoszczędzenie znaczącej ilości czasu – zwłaszcza, gdy w Twojej ofercie znajduje się większa ilość artykułów.

Dlaczego powinieneś sprzedawać na Facebooku?

Prawdą jest, że fanpage oraz grupa na Facebooku służą do budowania relacji między klientem a marką. Dają szansę na bliższe poznanie się i zapoznanie z ofertą. Dlaczego nie wykorzystać dotychczasowych osiągnięć do zwiększania sprzedaży?

Dotychczas większość sklepów chcących wykorzystywać Facebooka do sprzedawania korzystało z zamieszczania linków w poszczególnych postach. Oczywiście, nadal możemy to robić, jednak warto mieć świadomość, że takie rozwiązanie:

  • nie jest optymalne w każdej branży,
  • może zmniejszać zasięg posta z uwagi na kierowanie użytkownika do witryny zewnętrznej.

Optymalizacja Twoich działań sprzedażowych może oprzeć się o korzystanie ze Sklepu na Facebooku. To on pozwoli Ci dołączać konkretne towary do publikacji – w sposób znany Ci z dodawania znaczników.

Co więcej, nic nie stoi na przeszkodzie, by na fanpage’u stosować dwie formy sprzedaży – zarówno przez Sklep, jak i konkretne linki. Niezależnie od tego, który z wariantów wybierzesz, nie może zabraknąć Cię w social media! W końcu to tutaj toczy się dzisiejsze życie, a skuteczność influencer marketingu mówi sama za siebie.

Kinga Tobała
Specjalistka ds. E-commerce z platformy Sky Shop, która oferuje nowoczesne oprogramowanie dla sklepów internetowych.