Zadbane zęby – ważny element dobrego wizerunku

Zależy Ci na dobrej prezencji? Zadbaj zatem nie tylko o odpowiedni ubiór czy dobrą fryzurę, lecz także piękny uśmiech, którego podstawą są zadbane zęby bez ubytków. Teraz łatwo to osiągnąć, np. dzięki implantom, które zapewnią komfort i pewność siebie.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – brzmi jedno z popularnych powiedzeń. I coś w tym jest. Dobry wizerunek wpływa na nasze relacje w pracy, jak również życiu osobistym. Piękny uśmiech, w tym ładne i pełne uzębienie, jest jednym z jego istotnych elementów. Dla większości osób brak zęba to nie lada problemem, który negatywnie wpływa na samoocenę. Stomatologia oferuje wiele rozwiązań w takiej sytuacji, najlepszym z nich są z pewnością implanty.

Implant – czyli co?

Implant zębowy jest inaczej nazywany sztucznym korzeniem. „Jest to rodzaj śruby wkręcanej w kość na której umieszcza się sztuczny ząb, czyli koronę. Najczęściej stosowanym materiałem do produkcji implantów jest tytan. Jest on bowiem obojętny biologicznie, odporny na rozpuszczanie, a przede wszystkim nie wywołuje żadnych, niebezpiecznych dla organizmu, odczynów alergicznych” – mówi dr n. med. Iwona Ostrowska-Różańska z Centrum Medycznego ENEL-MED. Implant z pewnością ma większą stabilność niż proteza. Metoda ta pozwala zapomnieć o tym, że w ogóle miało się jakiekolwiek ubytki w uzębieniu. Daje to pacjentowi większy komfort, a to jest najważniejszym celem leczenia.

Z wizytą u implantologa

Założenie implantu odbywa się w kilku etapach. W pierwszej kolejności zaleca się pacjentowi wykonanie zdjęcia pantomograficznego, czasami również tomografii komputerowej. Badania pomogą ustalić ilość tkanki kostnej, w miejscu wszczepienia implantu. W przypadku jej braków lekarz zaleca tzw. augumentację, czyli sterowaną regenerację kości.

„Założenie sztucznego korzenia odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym i trwa mniej więcej od 30 do 60 minut. Okres zrośnięcia się implantu z kością wynosi od 3 do 6 miesięcy w zależności od miejsca wszczepienia, tj. żuchwy albo szczęki. Prawidłowo wykonany zabieg implantacji jest dobrze tolerowany i w większości wypadków nie wywołuje żadnych poważniejszych dolegliwości bólowych” – mówi specjalista z Centrum Medycznego ENEL-MED. Po zabiegu lekarz implantolog zaleca pacjentowi przyjmowanie konkretnych antybiotyków oraz zimne okłady. W pierwszych dniach po implantacji nie powinno się pić gorących napojów, spożywać alkoholu, palić papierosów czy jeść ciepłych posiłków. Najlepszym rozwiązaniem są dania w postaci płynnej, mniej więcej przez tydzień.

Zalety implantów

Założenie implantów nie wymaga szlifowania sąsiadujących z ubytkiem zębów, co jest niezbędne w przypadku wykonywania stałych uzupełnień typu most protetyczny. Tym samym nie przyczynia się do ich niszczenia. Metoda ta ma również wiele innych zalet związanych z wizerunkiem i komfortem pacjenta. Braki w uzębieniu przyczyniają się do powstania dodatkowych zmarszczek mimicznych, szybszego efektu starzenia się twarzy czy problemów ze zgryzem. Aby zahamować te przykre konsekwencje, braki zębowe należy uzupełniać w krótkim czasie po utracie własnych zębów. Zastosowanie implantu przeciwdziała także ewentualnym wadom wymowy, które mogłyby być efektem powstania ubytków.

Odbudowy na implantach trudno odróżnić od naturalnych zębów. Są one niezwykle trwałe i przy prawidłowej pielęgnacji nie ulegają uszkodzeniom. Ich wyższość w stosunku do innych rodzajów uzupełnień protetycznych przejawia się również w tym, że można je pielęgnować tak jak naturalne zęby, używając ogólnie dostępnych środków, np. past do zębów, konwencjonalnych szczotek, nici i irygatorów. Osoby z implantami powinny zgłaszać się mniej więcej co pół roku na wizytę kontrolną, czyli podobnie jak osoby posiadające własne uzębienie. Z taką samą częstotliwością powinny poddawać się także profesjonalnym zabiegom w gabinecie higieny.