Wystawa Dizajnu Odpowiedzialnego „Nowe Życie – Drugi Wymiar”

6.10. W Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się  II edycja Wystawy Dizajnu Odpowiedzialnego „ Nowe Życie – Drugi Wymiar”, połączona z bezpłatnymi warsztatami metodą upcyclingu.

W tym roku, pozostając nadal w duchu idei szerzonej przez Victora Papanka, propagatora idei dizajnu odpowiedzialnego społecznie, zapraszamy do obejrzenia niebanalnych projektów kreatywnych ludzi, wpisujących się w ideę 3RE, czyli Reduce, Recycle Reuse, które mają nie tylko przydatną funkcję, ale i dobrze wyglądają.  Na wystawie można obejrzeć 20 produktów, które zyskały „drugie życie”, dzięki ludzkiej kreatywności i chęci poszukiwania rozwiązań, które nie szkodzą środowiku, a nawet rozwiązują jego problemy, takie jak np. fotel do ogrodu z beczki, stolik ze skrzyni wojskowej, bransoletki z butelek, kosze z papierowej wikliny, lustro ze ścinków tapet, lampę ze starych części samochodowych, wieszak z kierownicy od roweru.

Wystawa i warsztaty to inicjatywa Stowarzyszenia Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur i efekt  współpracy z  Partnerami, czyli Olsztyńskim Parkiem Naukowo-Technologicznym, Parkiem Naukowo – Technologicznym w Ełku oraz Elbląskim Parkiem  Technologicznym.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Województwo Warmińsko-Mazurskie, gdzie Kreatywność jest wpisana w dalszy jego rozwój.

Wystawa oraz warsztaty odbędą się na terenie  Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku.

Otwarcie wystawy w wykładem wprowadzającym na temat 3 RE odbędzie się w dniu 6.10 w godz. 13:00 – 14:20, warsztaty w dniu 6.10 odbędą się w godzinach 17:00-20:00. Samą wystawę można oglądać w dni powszednie tygodnia w godzinach 9:00-16:00 oraz w sobotę od 9:00-15:00.

Wypełnione zgłoszenie prosimy przesyłać na adres mailowy: e.wasilewska@technopark.elk.pl lub faxem: 87 732 63 20 najpóźniej do dnia 2.10.2015 roku. W przypadku szkół/uczelni wystarczy zadzwonić i umówić dzień odwiedzin.

Szczegółowy program:

Wystawa/spotkanie/warsztaty „Nowe życie drugi wymiar”.

6 października 2015r. , Ełk

otwarcie wystawy:

13.00-13.15.

  • Przywitanie/Przedstawiciel Parku Technologicznego
  • O wystawie „Nowe życie drugi wymiar”/Stowarzyszenie Wzornictwo Przemysłowe Warmii

13:15- 14:00

  • 3 RE – Re- duce Re – cycle Re – use, czyli trzy metody zmniejszania ilości odpadów/
  • Jak zasadę 3 RE zamienić w  odpowiedzialny biznes

14:00- 14:20

  • Prezentacja platformy upcycling, czyli przestrzeni wymiany wiedzy o odpadach

WARSZTATY:
17:00- 18:20

  • “ Użyteczne przedmioty z papierowej wikliny”– przygotowanie funkcjonalnych  podkładek pod talerz/koszyków na owoce z papierowych tutek.

18:30 – 20:00

  • „ Re-produkcje szklane” – przygotowanie oświetlenia z materiałów odpadowych

Jak zasada 3R działa w praktyce?

REDUCE – ogranicz wytwarzanie odpadów poprzez odpowiedzialne zakupy, racjonalne gospodarowanie, rezygnowanie z rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Na początek możesz zrezygnować z używania bezpłatnych plastikowych reklamówek rozdawanych przy kasach na rzecz toreb wielokrotnego użytku. Innym pomysłem jest nieużywanie produktów jednorazowego użytku – plastikowych kubeczków, sztućców i talerzy. Przy wyborze towarów w sklepie kupuj tylko takie, które są mniej opakowane, np. pastę do zębów bez kartonikowego pudełka.

REUSE – zrób użytek z produktów, które są uznawanych powszechnie za jednorazowe – jeśli już wziąłeś w sklepie bezpłatną reklamówkę, daj je drugie życie w charakterze worka na śmieci; jednostronnie zadrukowane kartki wykorzystaj na notatki. Przekaż innym to, co tobie nie jest potrzebne – zamiast wyrzucać zbędne ubrania lub przedmioty, oddaj je potrzebującym.

RECYCLE – jeżeli nie masz możliwości ograniczenia ilości odpadów, lub ich ponownego użycia, zacznij je segregować. Dzięki temu surowce, które mogą być ponownie wykorzystane, nie trafią na wysypisko. Segreguj papier, plastik, szkło i metale zgodnie z polityką odzysku obowiązującą w twoim miejscu zamieszkania.