Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej Marii Terleckiej

4.10. Ostatni w tym roku koncert muzyki organowej w Ełku będzie poświęcony organizatorce cyklu – prof. Marii Terleckiej.

Maria Terlecka – jest absolwentką warszawskiej PWSM, którą ukończyła w roku 1975 w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego oraz w klasie fortepianu prof. Juliusza Borzyma. Od momentu ukończenia studiów stale prowadzi aktywną działalność artystyczną. Koncertuje zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, dając recitale organowe, biorąc wielokrotnie udział w koncertach z towarzyszeniem orkiestry i uczestnicząc w międzynarodowych festiwalach organowych. Jej występom towarzyszą entuzjastyczne recenzje prasowe. Łączy ożywioną działalność koncertową z pracą pedagogiczną. Prowadzi klasę organów na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentalno – Pedagogicznym i na Wydziale Edukacji Artystycznej, kierunek – Muzyka Kościelna oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. I. J. Paderewskiego w Białymstoku. Jej absolwenci to zawodowi organiści, muzycy koncertujący i nauczyciele. Jest jurorem ogólnopolskich konkursów młodych organistów. Jest organizatorką Ełckich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, gdzie sprawuje także opiekę artystyczną. Za swoją działalność otrzymała nagrodę Prezydenta miasta Ełku – statuetkę Białej Lilii w kategorii „Mecenas Kultury 2009”.

Kwartet Podlaski:
Andrzej Jabłoński – I skrzypce, Paweł Dawidowicz – II skrzypce, Radosław Koper – altówka, Wojciech Kopijkowski – wiolonczela

Kwartet Podlaski tworzą znakomici muzycy Opery i Filharmonii Podlaskiej. Swoją działalność koncertową, jako zespół, rozpoczęli w roku 1988 w Regionie, a także na znaczących ogólnopolskich festiwalach. Zespół często można usłyszeć na estradzie Opery i Filharmonii Podlaskiej, nie tylko podczas koncertów abonamentowych, ale także na koncertach promujących wykonawstwo białostockich kameralistów. Zespół wielokrotnie i z wielkim powodzeniem koncertował w Austrii. Kwartet Podlaski współpracuje z wybitnymi polskimi solistami. Nagrał też wiele płyt. Repertuar Kwartetu jest bardzo wszechstronny, obejmuje wszystkie epoki. Należy jeszcze dodać, że muzycy zespołu są także pedagogami białostockich szkół muzycznych i uczelni artystycznej. Kwartet Podlaski często koncertuje z organistką Marią Terlecką. W bieżącym roku mija 20-lecie tej wspaniałej i owocnej współpracy.

program:
Josef Haydn (1732-1809) Kwartet d-moll op.103, części:
Andante grazioso
Menuet
G. F. Haendel (1685-1759) Orgelkonzert B-dur op 4 nr.6, części:
Andante allegro
Larghetto
Allegro moderato
Giacomo Puccini (1858-1924) Crisantemi
G. F. Haendel (1685-1759) Orgelkonzert d-moll, części:
Adagio
Allegro
Allegro

Termin:

4 października 2015 r.

godz. 19.00

Miejsce:
Katedra św. Wojciecha

Wstęp wolny