Wybór tapet do remontowanego domu

Remontowanie mieszkania może okazać się sporym wyzwaniem, szczególnie kiedy pomieszczenia są duże albo mają skomplikowany układ. Należy dobrze zaplanować to, jak ma wyglądać dom po remoncie, kto wykona prace i ile pieniędzy można przeznaczyć na remont. Ważne jest też zastanowienie się nad tym, jakie materiały zostaną użyte. Istotne jest to w przypadku kiedy decydujemy się na pokrycie ścian tapetami a szczególnie kiedy to tapety w paski lub inne wzory.

Na co zwrócić uwagą przy zakupie tapet

Wybór wszelkich materiałów w sklepach budowlanych jest ogromny. Ta sytuacja dotyczy także tapet. Przy wyborze należy kierować się przede wszystkim względami praktycznymi. Nie każda tapeta, ze względu na wilgotność, może być przyklejona na ściany w łazience czy kuchni. Warto również zastanowić się nad tym, czy tapeta w paski, kropki, prążki czy inny wzór będzie pasowała do pomieszczenia o niewielkich rozmiarach. Bardzo ważne jest to, jaką długość ma każda rolka i ile będzie odpadów, szczególnie w przypadku kiedy musimy dopasowywać wzór na ścianie. Sytuacja taka nie dotyczy tapety bez wzoru, mikrofazy czy tapety w paski. Warto również zwrócić uwagę na podatność materiału na ścieranie i blaknięcie.

Jaka tapeta do poszczególnych pomieszczeń

Wybierając tapety do różnych pomieszczeń, należy zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale także na właściwości. Do kuchni i łazienki należy użyć materiałów od podwyższonej odporności na wilgoć. Jest ona oznaczona symbolem fal morskich. Warto by tapeta była również odporna na ścieranie, co jest przydatne w szczególności w kuchni gdzie łatwo pobrudzić ścianę. Do salonu, który najczęściej jest pokojem o dużych wymiarach, sprawdzą się tapety w paski, duże wzory lub fototapety. Pamiętać należy jednak o tym, że salon to pomieszczenie gdzie spędza się najwięcej czasu, dlatego wzory i kolory nie mogą być ostre ani rażące. Ściany nie powinny powodować niepokoju czy rozdrażnienia, np. tapeta w paski lepiej by miała pastelowe kolory, a wzór powinien być pionowy. W pokojach dzieci należy zastosować wesołe wzory i jasne kolory. Szczególnie do pokoju noworodków i przedszkolaków powinno się przykleić na ściany tapety dedykowane dla dzieci w tym wieku. Pamiętać należy, że młody człowiek spędza w tym pokoju całe dni i noce. Oczywiście może to być po prostu gładka ściana, ale zdecydowanie lepiej sprawdzą się wzory w misie, baloniki czy postaci znane z bajek. Niezależnie czy w pomieszczeniach pojawią się tapety w kropki, kwiaty, prążki czy tapety w paski, należy kierować się praktyką i smakiem. Bardzo ważne by dom po remoncie dobrze się prezentował i był miejscem, gdzie miło spędza się czas.