Wakacyjny wypad nad wodę – o czym należy pamiętać?

Pora wakacyjna zawita do naszego kraju lada dzień. Oczywiście najwcześniej (i najdłużej) będą się nią mogli cieszyć maturzyści, a dopiero miesiąc później reszta uczniów i studenci. Jednak każdy ma prawo stracić głowę i koncentrację przeznaczoną zwykle na naukę, gdy za oknem świeci słońce, a temperatura wręcz zachęca do chłodnej, orzeźwiającej kąpieli. Nie ważne więc czy wybierzemy na tą okazję ocean, morze czy też jedno z pięknych polskich jezior. Do wakacyjnego wypadu nad wodę należy się odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli wybieramy się tam całą rodziną.

Wygodny wypoczynek

Wypad nad wodę powinien być dla nas jak najbardziej komfortowy. Nie po to przecież decydujemy się latem na taki rodzaj spędzania wolnego czasu, by zamiast relaksu opuścić plażę z dużym ładunkiem irytacji i wyczerpania. Po pierwsze więc potrzebujemy coś, na czym będziemy mogli leżeć. Preferencje są różne, więc mamy tu do wyboru:
– leżak (jeśli mamy dość miejsca w samochodzie),
– koc (najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny),
– ręcznik kąpielowy (najlepiej dwa – jeden do wytarcia ciała, drugi do siedzenia).

Kiedy już siedzimy wygodnie powinniśmy zadbać także o to, by nie wystawiać się na zbyt dużą ilość ostrych promieni słonecznych (zwłaszcza jeśli spędzimy czas nad wodą w okolicach środka dnia, kiedy słońce jest w zenicie). Tu także mamy z czego wybierać. Słomkowe kapelusze, parasole plażowe, czapki z daszkiem dla dzieci itd. Zawsze warto mieć je, kiedy na dworze spiekota, żar leje się z nieba, a nigdzie nie widać ani jednej chmurki.

Relaksu nad wodą mogą dopełnić przeróżne formy umilające czas wolny. Na polskich plażach najpopularniejsze wydają się:
– książka,
– karty do gry,
– muzyka (w słuchawkach, a nie radio, które mogło by przeszkadzać innym plażowiczom),
– zestaw do zabawy w piasku dla dzieci (łopatka, grabki, wiaderko i foremki).

Bezpieczny wypoczynek

Na równi z wygodą i relaksem powinniśmy stawiać także bezpieczeństwo swoje i znajomych, czy rodziny. Oczywiście najbardziej istotny jest strój kąpielowy, który będzie chronił nas przed infekcjami podczas kąpieli czy też kiedy będziemy siedzieć na piasku. Nikomu nie trzeba wyjaśniać co w takim wypadku należy ze sobą zabrać, ponieważ każdy posiada swój ulubiony zestaw, w którym zazwyczaj spędza czas na wodą.

Nie tylko komfort wiąże się ze spędzaniem czasu na słońcu. Dobrze jest więc również zadbać o bezpieczeństwo swojej skóry i przed wyjazdem zaopatrzyć się w odpowiedni krem z filtrem. Im jaśniejszą posiadamy karnację, tym większy filtr powinniśmy zastosować, by uniknąć oparzeń słonecznych i ochronić własne zdrowie. Oczywiście nie należy przebywać cały czas na słońcu, gdyż może to skończyć się nie tylko zaczerwienioną skórą, ale również i udarem.

W trosce o swoje bezpieczeństwo zaleca się również zabranie odpowiednio dużej ilości napoju lub zaopatrzenie się w nią na miejscu. Wystawiony na działanie promieni UV organizm bardzo szybko może się odwodnić, dlatego tak ważne jest by ilość płynów była tu wystarczająca. Kiedy natomiast przebywają z nami dzieci na pewno do zestawu należy dodać wszelkiego rodzaju dmuchane zabawki, które ułatwią malcom korzystanie z wody i zapewnią im ochronę w nagłych przypadkach.

Udany wypoczynek

By nasz wypad nad wodę można było zaliczyć do jak najbardziej udanych nie zaszkodzi jeśli zapakujemy do samochodu czy plecaka także:
– jedzenie,
– odrobinę gotówki,
– bieliznę na zmianę,
– odzież na zmianę,
– telefon komórkowy,
– zabawki (piłka, frisbee itp.)
– wodę utlenioną i plastry (na ewentualne skaleczenie o nierówne dno czy kamienie).

Materiał stworzony przy współudziale holidaytraveltime.pl1 komentarz

  1. Maurycy
    cze 06, 2015 @ 09:07:33

    Dobry artykuł 🙂 Podstawą jest nakrycie głowy i ochrona skóry ! http://piekne.com.pl/relaks-nad-woda-kompletujemy-ekwipunek-na-weekend/ polecam również ten artykuł 🙂 Sezon się zaczyna, więc pakujmy walizki, rozwagę i odpowiedzialność i ruszajmy na wodne kąpiele :)!