Tańcząc zaprotestuj przeciw przemocy

14 lutego cały świat, w tym Polska tańczy i protestuje przeciwko przemocy wobec kobiet. Każdego roku jest nas coraz więcej. W 2013 tańczono w ponad 200 krajach, a w Polsce w 30 miejscowościach, w 2014 już w 40, a w 2015 w niemal 50.

Tańczą 14 lutego – w Walentynki, by nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. Od 2016 roku będzie tańczyć także Ełk.

Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. ”

Tańczymy 14 lutego – w Walentynki, by nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku. Od 2016 roku będzie tańczyć także Ełk.
Choreografia i słowa piosenki w linku poniżej: http://www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard/breakthechain.php.

Jeśli chcesz do nas dołączyć – serdecznie zapraszamy. W każdą sobotę w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywać się będą otwarte warsztaty taneczne, na których uczyć się można choreografii.
Mamy kilka instruktorek, które pomagają nam przygotować całą akcję: Paulina Kosmala, Magdalena Piekarska, Agnieszka Szczuka, Anna Fiedoryszyn, Iza Filiks, Elżbieta Plak i Anna Wolska, które uczą tańca swoje grupy.

Organizatorzy: Ełckie Lokalne Partnerstwo, Fundusz Lokalny Ziemi Ełckiej, Fundacja Wolontariacki Ośrodek Wsparcia, Ełckie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Ełku.

– 14 lutego między godziną 12 a 13 zapraszamy na Plac Jana Pawła II wszystkich, którzy chcą zaprotestować przeciwko przemocy wobec kobiet. Zapraszamy tych, którzy chcą po prostu być, tych którzy chcieliby nas wesprzeć oklaskami, niech będzie nas jak najwięcej i niech będzie kolorowo. W szczególności zapraszamy te osoby, które będą chciały się z nami solidaryzować w tańcu – zaprasza Patrycja Łapińska, jedna z organizatorek akcji w Ełku.